GeriDünya İmzayı çekme yasası hazırlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmzayı çekme yasası hazırlıyor

İmzayı çekme yasası hazırlıyor
refid:13621726 ilişkili resim dosyası

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, parlamentoya onaya gönderilen Türkiye ile mutabakat protokollerinden imzasını çekebilmek için yasa hazırlatıyor. Wall Street Journal Gazetesi’ne konuşan Sarkisyan’ın Dış Politika Başdanışmanı Vigen Sarkisyan, “Gerekirse imzamızı çekmeye hazırız. Süreç koparsa düşmanlık eskisinden daha vahim boyuta ulaşır” dedi.

WALL Street Journal Gazetesi, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesine dair mutabakatın “çökme tehdidi” altında olduğunu öne sürdü. Gazeteye konuşan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Dış Politika Başdanışmanı Vigen Sarkisyan da Erivan’ın protokollerin onaylanması için gerekli belgeleri parlamentoya gönderdiğini söyledi, ancak diğer yandan da Sarkisyan’ın “imzasını çekebilmesi için bir yasa hazırlandığını” bildirdi. Bu konuda daha fazla detay vermeyen Vigen Sarkisyan, protokollerin onaylanması için yakalanan fırsatın kaçırılması halinde tüm bölgede son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin geriye gideceğini ifade ederek, ”Artık işlerin çok ama çok daha fazla zorlaştığı bir sürece giriyoruz” dedi. Novosti Armenia Ajansı’nın Davos mahreçli haberine göre Vigen Sarkisyan bu sözleri yabancı gazetecilerle sohbeti sırasında dile getirdi. Sarkisyan şunları söyledi:

Aynı şekilde geri adım atarız

“Ermenistan yönetimi 10 Ekim 2009’da Türkiye ile imzaladığı protokolleri meclisin onayına sunmaya hazırdır. Ancak Türk tarafı aramızdaki süreci bazı ön ko-şullara bağlama hususunda ısrarını sürdürürse aynı kararlılıkla geri adım da atmaya hazırız. Şu anda imzanın geri çekilmesi için hukuki detayları titizlik ve kararlılıkla değerlendiriyoruz. Gerekirse imzamızı geri çekmeye de hazırız. Türkiye ile uzlaşı süreci beklenen sonuçlar alınamadan kopması durumunda iki yıl önce bulunduğumuzdan çok daha kötü bir noktaya geri dönmüş oluruz. Ermeni ve Türk halkları arasında düşmanlık eskisinden çok daha vahim boyutlarda yeniden ortaya çıkar.”

Aliyev: Türkiye onaylamaz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise gazeteye Davos’ta verdiği demeçte, “Ermenistan, Karabağ dahil, işgal ettiği Azeri topraklarını iade etmeden Türkiye’nin protokolleri onaylamayacağından emin olduğunu” belirtti. Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmesine dair mutabakatın “çökme tehdidi” altında olduğunu savunan gazeteye konuşan Aliyev, “Bölgede önce Ermenistan’ın adım atması gerektiği yönünde ortak bir anlayış var. Türkiye’nin konuya yaklaşımı benim içim tamamıyla tatmin edici” dedi. Gazete, Aliyev’in önceki gün “Türkiye-Ermenistan görüşmelerinden duyduğu öfkeyi, Türkiye üzerinden yapılan Azeri doğal gaz ve petrol ihracının başka bir güzergahtan yapmayı tehdit ederek dile getirdiğini” belirterek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın “Türkiye, Gürcistan, İran
/images/100/0x0/55eb221cf018fbb8f8ad58dc
ve Rusya olmak üzere dört güzergah üzerinden gaz ihraç edebiliriz. Bu güzergahların herhangi birinde gaz hacmini artırabiliriz” şeklindeki sözlerini aktardı.

Eğlendiler ama anlaşamadılar

AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan, geçen pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in evsahipliğinde Soçi’de bir araya gelmişti. Karadeniz kıyısındaki Rus tatil beldesinde gerçekleşen “karlı zirvede” jet ski’ye binen, kayak yapan liderler uzun uzun konuşma imkanı da buldular. Zirveden sonra Karabağ konusunda ilk kez “somut fikirlerin” tartışıldığı bildirildi, ancak detay verilmedi.

Karabağ’da arabulucu

ERMENİSTAN’ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ise Karabağ işgalinin sonlanması için “aktif arabuluculuk” yapacaklarını açıkladı. Mutteki şunları söyledi: “2008’de Gürcistan’da yaşanan hadiseleri göz önünde bulunduracak olursak Güney Kafkaslar bölgesinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeni bir savaş patlak vermesinin tüm bölge açısından felaket anlamına geleceğini idrak etmemiz lazım.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle