GeriDünya İmtiyazlı Ortaklık önerimiz yanlıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmtiyazlı Ortaklık önerimiz yanlıştı

İmtiyazlı Ortaklık önerimiz yanlıştı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin dış politika uzmanı Ruprecht Polenz, partisinin Türkiye’ye AB’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık önerisinin hata olduğunu söyledi.

ALMANYA’da iktidarın büyük kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) dış politika uzmanı Ruprecht Polenz, Türkiye’nin yerinin Avrupa Birliği olduğunu söyledi. Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung’a açıklamada bulunan Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Polenz, partisinin Türkiye’ye AB’ye tam üyelik yerine “imtiyazlı ortaklık” önermesinin hata olduğunu söyledi.

İki Almanya’yı birleştirmesiyle “Birlik Başbakanı” olarak adını tarih kitaplarına yazdıran CDU’lu Helmut Kohl’ün başbakanlık döneminde bile CDU’nun aranan kriterleri yerine getirmesi halinde Türkiye’nin AB üyeliğinden yana bir tavır benimsediğine işaret eden Polenz, “Partim, 1998’de iktidara gelen Gerhard Schröder başbakanlığındaki Sosyal Demokrat Parti-Yeşiller koalisyon hükümeti döneminde Türkiye’nin AB üyeliği konusunda farklı bir politika izlemeye başladı. Bana göre bu yanlıştı” dedi.

Polenz, şunları söyledi: “Türkiye’nin AB üyeliği ile Avrupa, kültürler çatışması istemediğini ve bizim hukuk devleti ve insan haklarının İslamiyet’le de uyumlu olabileceğini gösterebilir. Ancak Türkiye böyle bir adım için henüz yeterli olgunluğa sahip değil. AB’ye üye olduğu zamanki Türkiye ile şimdiki Türkiye aynı olmayacaktır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle