Dünya Haberleri

DÜNYA

  ’İmralı’ infazı -2-

  Ramazan YAVUZ / DİYARBAKIR, DHA
  12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK’nın eski Avrupa sorumlusu olan ve Osman Öcalan ile birlikte örgütten ayrılan Kani Yılmaz, Kuzey Irak’ta öldürüldü. Süleymaniye’de otomobili havaya uçurulan Kani Yılmaz’la birlikte Sabri Tori de öldü.

  BİR dönem terör örgütü PKK’nın Merkez Komite üyeliği ile Avrupa temsilciliğini yapan, 2 yıl önce Osman Öcalan ile birlikte PKK’dan ayrılarak, Yurtsever Demokrat Partisi (PWD) adlı örgütü kuran kuran ’Kani Yılmaz’ kod adlı Faysal Dunlayıcı ile PWD üyesi Sabri Tori, Kuzey Irak’ta bindikleri otomobile yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılmasıyla öldürüldü.
  /images/100/0x0/55eb596af018fbb8f8bb7e96
  UZAKTAN KUMANDA

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinden sonra PKK ile ters düşen Osman Öcalan ve Nizamettin Taş ile hareket ederek ayrı örgüt kuran Kani Yılmaz (Faysal Dunlayıcı) ile birlikte 4 kişinin bulunduğu otomobil dün Kuzey Irak’ın Süleymaniye Kenti yakınlarında benzin almak için bir akaryakıt istasyonuna girdi. Benzin alınırken adı öğrenilemeyen PWD’lilerden biri "Süleymaniye’de işim var" diyerek aracı terk etti. Benzin alan otomobil hareket ettikten 100 metre sonra uzaktan kumandayla havaya uçuruldu. Patlamada Kani Yılmaz ile Sabri Tori yanarak öldü, araçtaki adı öğrenilemeyen 3. kişi ağır şekilde yaralandı. Uzaktan kumandalı bombanın önceden araca bırakıldığı belirtildi. Süleymaniye polisi, benzin istasyonunda otomobili terk eden ve olayda parmağı olduğu sanılan kişiyi arıyor.

  PKK: TARANDILAR

  PKK’ya yakınlığı ile tanınan ’Fırat Haber Ajansı’, olayla ilgili ilk haberinde Kani Yılmaz ve Sabri Tori’nin Süleymaniye’de kaldıkları evde kimliği belirsiz kişilerce otomatik tüfekle taranarak öldürüldüğünü duyurdu. Ajans, "Bir dönem, PKK’nın Avrupa sorumlusu olan Kani Yılmaz’ın KONGRA-GEL’den (PKK’nın eski adı) ayrıldıktan sonra birlikte olduğu Nizamettin Taş grubu ile sorunlar yaşadığı belirtildi" ifadesine yer verdi.

  100 milyon dolarlık hesaplaşma

  KANİ
  Yılmaz, yıllarca PKK’nın Avrupa sorumluluğunu yapmıştı. Bu dönemde, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın herhangi bir Avrupa ülkesi tarafından kabulünü sağlayamadığı için örgüt içinde gözden düşmüştü. Ağır eleştirilerle /images/100/0x0/55eb596af018fbb8f8bb7e98Kuzey Irak’taki kamplara çekilmişti. Daha sonra "silahlı mücadele"ye son verilmesini ve Kürt sorununun demokratik yolla çözüme kavuşturulmasını savunmuştu. PKK’dan ayrıldıktan sonra örgüt tarafından ’komplocu’ ve ’hain’ diye suçlanmıştı. Örgüt, Yılmaz’ı PKK için Avrupa’ya gönderilen 100 milyon doların kaybolmasından sorumlu tutmuştu. Kaybolan paraların bir bölümünü kapatılan MED TV’deki Kuzey Irak asıllı spiker sevgilisi için harcadığı iddia edilmişti.

  Birlikte ayrılmışlardı

  Osman Öcalan ve Kani Yılmaz 2 yıl önce PKK’dan birlikte ayrılmışlardı. Kani Yılmaz’ın kurduğu örgüt saldırıya akşama doğru internet sitesinde yer verdi. Örgütün internet sitesinde ’PWD Koordinasyon Kurulu’ imzasıyla yapılan açıklamada, "PKK tarafından arabasına düzenlenen sabotaj sonucu PWD koordinasyon kurulu üyesi ve koordinatör yardımcısı Kani Yılmaz (Faysal Dunlayıcı) ve PWD üyesi Sabri Tori öldürüldü" denildi.

  Akıbetleri aynı oldu

  PKK, Osman Öcalan’ın kendi kurduğu ancak bir süre önce bağlarını kopardığı ’PWD’ örgütü üyelerinin ortadan kaldırılması için zaman zaman saldırılar düzenledi. Örgütün Türkiye sorumlusu olduğu ortaya çıkan, kapatılan HADEP’in eski yöneticilerinden Hikmet Fidan da Diyarbakır’da aynı akıbete uğramıştı. HADEP’in kapatılmasından önce bu partide uzun süre Genel Başkan Yardımcılığı yapan 38 yaşındaki Hikmet Fidan, PKK ile ters düştükten sonra Osman Öcalan’ın kurduğu PWD’nin Türkiye koordinatörlüğünü üstlenmişti. Fidan, Kuzey Irak’ta PWD’li grupla toplantılar yaptıktan sonra Türkiye’deki faaliyetleri örgütlemek amacıyla Güneydoğu’ya dönerken, 6 Temmuz 2005 günü Diyarbakır’ın Bağlar semtindeki bir binanın önünde susturucu takılmış tabancayla kafasına tek el ateş edilerek öldürülmüştü. PWD, Hikmet Fidan’ın öldürülmeden kısa süre önce Kuzey Irak’ta Osman Öcalan ile görüştüğünü, cinayetin PKK’lı teröristler tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı