Dünya Haberleri

DÜNYA

  İmam döndü

  Hürriyet Haber
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şeyh Kardavi, Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan 18 günlük gösterilerde ölen 256 Mısırlı anısına düzenlenen zafer yürüyüşünde ‘halka sadakatinden’ emin olduğu ordudan, Arap ülkelerine varıncaya kadar birçok kesime mesajlar gönderdi.

  YAKA PAÇA UZAKLAŞTIRDILAR / FOTO GALERİ

  MISIR HALKI LİDER OLARAK ONU SEÇMİŞTİ / FOTO GALERİ

  MÜBAREK’i deviren Mısır’da halk devrimi, Müslüman Kardeşler’in ideolog ve imamlarından, El Cezire televizyonunun ünlü vaizi Şeyh Yusuf el Kardavi’nin başkent Kahire’de Tahrir Meydanı’nda vaaz vermesiyle yeni bir milada girdi. “Zafer yürüyüşü’ne çıkan 2 milyondan fazla Mısırlı, sürgünden dönen ilk Müslüman Kardeşler liderinin, iktidarı elinde tutan orduyu yumuşak bir uslûpla uyaran sözlerini dinledi. Uydudan yayın yapan El Cezire’de ‘Şeriat ve Yaşam’ adlı program hazırlayıp sunan ve Arap dünyasında 40 milyondan fazla taraftarı olduğu belirtilen Şeyh Kardavi, siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını, yeni bir hükümet kurulmasını ve en hızlı şekilde seçimlere gidilmesini istedi.

  Kahire başta olmak üzere, ülkenin büyük kentlerinde milyonlarca Mısırlı’nın ‘zafer yürüyüşü’, iktidarı Mübarek’ten devralan orduya da uyarı niteliğinde oldu. Devlet ajansı Tahrir’deki gösteriye en az 2 milyon kişinin katıldığını duyurdu. Gösterinin sürpriz ismi, 50 yıldır sürgünde yaşadığı Katar’dan dönen Şeyh Kardavi oldu.

  Medyatik vaiz Şeyh Kardavi

  Mısır’da dünyaya gelen El Ezher Din Usulleri Fakültesi’ni birincilikle bitiren Şeyh Yusuf el Kardavi, Müslüman Kardeşler’in ideologları arasında yer almanın yanısıra, tasavvuf üzerine çalışmaları ve şeriata göre yaşamı anlattığı El Cezire’deki popüler programla milyonlarca Sünni Müslüman’ın en önemli liderlerinden biri.

  Terörü destekleyen fetvaları nedeniyle İngiltere ve ABD’ye girişi yasaklanan Kardavi, Kral Faruk ve Cemal Abdülnasır dönemlerinde, Müslüman Kardeşlere üye olmaktan 4 kez hapse girdi. 1961 yılında gittiği Katar’dan büyük bir şovla Mısır’a dönen ilk sürgündeki Müslüman Kardeşler lideri oldu. Kardavi, uzun yıllar Katar şeyhinin himayesinde yaşadı ve Katar’da Şeriat Fakültesi’ni kurarak dekanlığını yaptı. Kitapları Türkçe’ye de çevrildi.

  Arap liderleri de uyardı

  Müslüman Kardeşler liderlerinin çembere aldığı Sünni dünyasının ünlü Şeyhi, Arap dünyasından askeri yönetime, Hıristiyanlardan Mısır gençliğine varıncaya kadar birçok kesime mesajlar verdi. Şeyh Kardavi, Mısır’da korku döneminin kapandığını belirterek, “Ey Mısır’ın asil evlatları, devriminize sahip çıkın. Yönetimi alan askerin de halkına ihanet etmeyeceğinden eminim. Mısır halkı, ordusuna firavun Mübarek’in kurduğu hükümeti değiştirmeleri çağrısında bulunuyor. Mısır halkının onurlu evlatları, askere karşı da sabırlı olun. Mısır gençliğine de sesleniyorum. Aranıza nifak sokmaya çalışanlara karşı birliği muhafaza ediniz” diye seslendi.  Kardavi, muhalif gösterilerin devam ettiği Arap ülkelerine ise halkın sesini dinlemeleri ve şiddet kullanmamaları uyarısında bulundu.

   

  BAHREYN'DE GERGİN CUMA / FOTO GALERİ

  BAHREYN POLİSİ, İNCİ MEYDANI'NI BÖYLE DAĞITTI / FOTO GALERİ

  DIŞİŞLERİ'NDEN BAHREYN AÇIKLAMASI

  KUZEY IRAK'TA IKDB BİNASINA SALDIRI / WEB TV

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı