Dünya İmajı kurtarma atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmajı kurtarma atağı

Kasırga ve sel felaketinin ardından, ağır eleştirilere uğrayan ABD yönetiminin ağır topları Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, felaket bölgesine ziyaret düzenledi.

Rice, kendi memleketi Alabama’da, Başkan George Bush yönetiminin felaketin kurbanlarına yardım etmede, siyah oldukları için yavaş davrandığı iddialarını reddetti.

Felaketten etkilenenler arasında Asyalı, siyah, beyaz ve Latin asıllıların bulunduğunu vurgulayan Rice, herkesin ırk ayrımı gözetmeden birbirine yardımcı olduğunu belirtti. Rice, ‘burada gördüğünüz, Amerikalıların Amerikalılara yardım etmesidir’ diye konuştu. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers da, bölgeyi ziyaret etti.

İKİ YIL EVSİZ KALACAKLAR

Katrina’nın vurduğu felaket bölgesine yavaş yavaş yardım ulaşmaya başladı. Ancak bu yardımın, son derece yetersiz olduğu haber veriliyor. İngiliz Independent gazetesi, Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, felaketin en ağır biçimde hissedildiği New Orleans’ı ‘Kayıp kent’ diye niteledi ve kentin en az 9 ay süreyle kapatılacağını yazdı. Gazete, bu durumun, kent sakinlerinin de en az iki yıl evsiz kalacakları anlamına geldiğini vurguladı.

IRAK DAHA İYİYDİ

Irak ve Afganistan’dan bölgeye sevk edilen askerler, felaket bölgesine indiklerinde şok olduklarını ifade ettiler. Bir yıldır Irak’ta görevli olan Albay Brad MacNealy, şunları söyledi: ‘Irak’ta hiç olmazsa TV, iletişim imkanları, yatacak yer ve banyo vardı. Burada ise hiçbir şey yok. İnsanlar, banyo olmadığı için marketlerden bulabildikleri ıslak mendillerle temizlenmeye çalışıyor. ’

BİRBİRLERİNİ SUÇLUYORLAR

Felaketin ardından tam bir kaos yaşanırken, Bush Yönetimi, Demokrat eyalet yöneticileri, eyalet yöneticileri ise Washingtonlu federal yetkilileri suçluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle