GeriDünya İlk sanık Kör İmam'ın oğlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk sanık Kör İmam'ın oğlu

ABD'de terör suçlularının yargılanması için kurulacak askeri mahkemenin ilk sanığının New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen ilk saldırının sorumlularından Kör İmam'ın oğlu Ahmet Ömer Abdülrahman olabileceği açıklandı.

1995 yılında Dünya Ticaret Merkezi'ne yönelik saldırıyla ilgili olarak ABD'de hapis yatan Mısırlı ‘‘Kör İmam’’ Şeyh Ömer Abdulrahman'ın oğlu geçtiğimiz günlerde Kabil'de kaçmak isterken Kuzey İttifakı'nın eline düştü. ABD Başkanı Dick Cheney, şimdiye kadar yakalanan en üst düzeydeki El Kaide yetkilisi olan Abdülrahman'ın kurulacak askeri mahkemenin ilk sanığı olabileceğini açıkladı.

Abdülrahman ailesinin Mısır'daki avukatları, Kuzey İttifakı'na esir düşenlerle ilgili bir video görüntüsünde oğul Abdülrahman'ı teşhis etti. Ancak ABD 8 Kasım'da Kabil'den kaçarken ele geçirilen Ahmet Ömer'in kimliğini daha yeni belirleyebildi. ABC Televizyonu'nda yayınlanan ‘‘Good Morning America’’ isimli programa katılan ABD Başkan Yardımcısı Cheney, ‘‘Afganistan'da ele geçirilen üst düzey bir yetkili tam da kurulan mahkemelerde yargılanmak için uygun kişidir’’ dedi.

Ahmet Ömer Abdulrahman'ın şimdiye kadar yakalanan en üst düzeydeki El Kaide üyesi olduğu sanılıyor. ABD istihbarat yetkilileri, onca Taliban esiri arasında El Kaide'nin aranan üyelerinin belirlenmesinin bir hayli zor olduğunu belirtiyorlar. Esirlerin adlarını açıklamadığı, susmayı tercih ettiği söyleniyor. Pentagon'un hazırladığı Taliban ve El Kaide listesinde yer alan 7 kişinin harekatta öldürüğü bildirildi.

Şeker hastalığı sonucunda gözleri görmeyen Mısırlı Şeyh Ömer Abdulrahman, yandaşlarıyla birlikte, Dünya Ticaret Merkezi'ne 1993'de düzenlenen ve 6 kişinin öldüğü, 1000'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıdan sorumlu tutularak yargılanmış ve 1996'da müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle