GeriDünya İlk CIA uçağı Adana’ya inmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk CIA uçağı Adana’ya inmiş

İlk CIA uçağı Adana’ya inmiş
refid:3990536 ilişkili resim dosyası

11 Eylül 2001’den sonra, CIA’nın, terörist olduklarından kuşkulandığı kişileri taşımak ve sorgulamak için kullandığı uçaklardan birinin Adana’ya indiği iddia edildi. 2003 yılında İtalya’dan İmam Ebu Ömer’in Mısır’a kaçırılmasında da kullanılan uçak, 18 Temmuz 2002 günü "N85VM" kuyruk numarasıyla Frankfurt’tan Adana’ya uçtu.

ABD’nin teröre savaş ilan etmesinin ardından CIA’nın terörist olduklarından şüphenilen kişileri taşıyan uçağın, 11 Eylül’den hemen sonra Türkiye’ye indiği öne sürüldü. "Gulfstream IV" tipi uçak, 18 Temmuz 2002 günü Frankfurt’tan Adana’ya uçtu. Uçakta kimlerin olduğu, Adana’da ne kadar kaldığı ve oradan nereye gittiği ise bilinmiyor.

Hürriyet’in elde ettiği bilgiye göre, uçağın "Boston Red Sox" beyzbol takımının ortaklarından olan Phillip H.Morse tarafından Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA’ya kiralandığı sanılıyor. Morse ise ABD Başkanı’nın babası
/images/100/0x0/55eb6d92f018fbb8f8c07109
eski başkan ve eski CIA Başkanı George Bush’a yakın bir isim olarak biliniyor. Bir başka CIA uçağının, 15 Kasım 2005’te, Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiği daha önce ortaya çıkmıştı.

AYNI UÇAK İMAM KAÇIRDI

İddialara göre, Adana’ya inen uçak daha sonra farklı bir kuyruk numarası ile uçmaya başladı. Uçağın, kayda geçirilen yeni kuyruk numarası olan "N227SV" ile İtalya’da İmam Ebu Ömer’in kaçırılmasında kullanıldığı öne sürüldü.

İmam Ebu Ömer, 17 Şubat 2003 günü, Milano’da bir CIA ekibi tarafından kaçırılarak Mısır’a götürülmüştü. İtalyan savcı Armando Spataro, İmam Ebu Ömer’i kaçırdıklarından kuşkulanılan 22 CIA ajanını gıyaben yargılayacağını açıklamıştı. Spataro, Ebu Ömer’in Mısır’da işkence gördüğünü iddia ederken, Washington bu suçlamaları kabul etmiyor.

CIA ajanlarının İtalya’ya iade edilmesini isteyen Spataro, bu isteğinin, İtalya Adalet Bakanlığı tarafından ABD’ye iletilmediğini de ifade ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle