GeriDünya İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) yöneticileri arasında büyük koalisyonun kurulması hedefiyle ilk görüşme dün akşam yapıldı.

GÖRÜŞMEYE Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinden (CDU) Başbakan Angela Merkel ve Birlik Partileri Federal Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Horst Seehofer ile Alexander Dorbrind, SPD’den Genel Başkan Martin Schulz ve Federal Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles katıldı.
Berlin’de yaklaşık 2.5 saat süren müzakere sonrası yapılan kısa açıklamada, CDU/CSU’nun SPD ile güvene dayalı ve açık bir görüşme gerçekleştirildiği vurgulandı. CDU/CSU’nun SPD ile koalisyon kurmak amacıyla ön görüşmelere başlamak istediği SPD’de ise cuma günü yapılacak parti yönetimi toplantısı sonrası kararın açıklanmasının beklendiği ifade edildi.

FDP MASADAN ÇEKİLMİŞTİ
Almanya’da 18 Ekim’den sonra yaklaşık 4.5 hafta boyunca hükümeti kurma amacıyla müzakereler yapan CDU/CSU, FDP (Hür Demokratlar) ve Yeşiller arasındaki ön görüşmeler FDP’nin masadan kalkmasıyla başarısızlıkla sonuçlandı ve bu ülkede koalisyon krizine yol açtı.
FDP’nin masadan kalkmasının ardından 3,5 hafta sonra CDU/CSU, SPD temsilcileriyle ilk kez bir araya gelmiş oldu. Almanya’da genel seçimler 24 Eylül’de yapılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle