Dünya Haberleri

DÜNYA

  İlişkileri doruğa çıkardılar

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  12.01.2011 - 16:09 | Son Güncelleme:

  İsrail’le Yunanistan, iki ülke ilişkilerini geliştirme adına önemli bir adım daha attı. Temmuz ve Ağustos aylarında İsrail ve Yunanistan başbakanlarının tarihi anlam taşıyan karşılıklı ziyaretlerinden sonra, bugün de İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Atina'daydı. İki ülke ayrıca "ortak bakanlar kurulu" oluşturma kararı aldı.

  Son 15 yılda Yunanistan'ı ziyaret eden ilk İsrail Dışişleri Bakanı olan Lieberman, Yunan mevkidaşı Dimitri Druças ile görüşmesinin ardından, Tel Aviv-Atina ilişkilerinin daha da geliştirilmesini istediğini söyledi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail ile Yunanistan arasındaki, işbirliğini de kapsayan, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yana olduğunu vurgulayan İsrail Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki ilişkilerin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun karşılıklı ziyaretleriyle doruğa ulaştığı değerlendirmesinde bulundu.

  Yunanistan Başbakanı Papandreu Temmuz ayında İsrail'e giderek, son 30 yıldır bu ülkeyi ziyaret eden ilk Yunan başbakanı olmuştu. Bu gelişmeden 25 gün sonra ise Netanyahu, Atina'ya gitmiş ve Yunanistan’ı ziyaret eden ilk İsrail Başbakanı olmuştu.

  Bir yıl içerisinde iki ülke yetkilileri arasında 6 kez görüşme yapıldığını belirten Lieberman, çok sayıda telefon görüşmesinin yapıldığına da dikkat çekti.

  Lieberman, Atina'daki temaslarında, iklim değişikliği, enerji, çevre gibi konuların da ele alınacağını kaydetti ve doğal afetler ile mücadele konusunda ortak komite oluşturulması yönündeki arzuyu dile getirdi.

  Lieberman, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği konusunda ise, İsrail'in biran önce Yunanistan ile ekonomik işbirliğinin başlamasından yana olduğuna işaret etti.

  "İŞBİRLİĞİMİZ TÜM BÖLGE HALKININ YARARINA"

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Druças ise, iki taraf arasındaki temasların son dönemde sıklaştığına dikkat çekerek, “Tüm alanlarda işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

  Druças, İsrail ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin yalnızca iki ülke halkı için değil tüm bölge halkının yararına olacağı değerlendirmesinde bulundu.

  Yunanlı Bakan, İsrailli karşıtı ile temaslarında, ekonomi, İsrail'in Yunanistan'daki olası yatırımları, turizm, kültür, tarımsal kalkınma, ileri teknoloji ve enerji konularının derinlemesine ele alınacağını sözlerine ekledi.

  Diğer yandan, Yunanistan'ın Filistin meselesinin çözümü konusundaki tezine de değinen Druças, Atina'nın adil ve kalıcı bir çözüm istediğini belirtti.

  Atina'nın bölgede barış ve güven içinde varolan iki bağımsız devlet olması görüşünü desteklediğini belirten Yunanlı Bakan, barış sürecine ivme kazandırılmasının gerekliliğini vurguladı.

  Tarafların barış sürecini sabote edecek faaliyetlerden kaçınmaları gerektiğine de işaret eden Yunanlı Bakan, Yunanistan'ın gerek Arap ülkeleri gerekse İsrail ile güven temelinde ilişkileri olduğunu ve ilke politikası izlediğini belirtti.

  ORTAK BAKANLAR KURULU

  Atina Haber Ajansı (ANA), Papandreu'nun Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında, Yunanistan ile  İsrail arasında ortak bakanlar kurulu kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

  İki ülkenin başbakanları liderliğinde toplanacak olan, her iki ülkeden  bakanların hazır bulunacağı kurulun hedefinin, Yunanistan-İsrail işbirliğinin belirli alanlarda derinleştirilmesi olduğuna dikkat çekildi.

  Oluşumun ilk toplantısının, Mart ayında İsrail'de yapılmasının planlandığı belirtildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı