Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ilımlı astronot dualarla uzayda

  Hürriyet Haber
  11.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ilımlı İslam ülkesi olarak sunulan Malezya’nın ilk astronotu Şeyh Muzaffer Şükür, Rusların Soyuz mekiğiyle dün uzaya gitti.

  Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden TMA-11 roketiyle fırlatılan Şükür’e, bir Amerikalı astronot ve bir Rus kozmonot eşlik ediyor. Yörüngeye oturan üç mürettebat, Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçerek 21 Ekim’e kadar burada görev yapacak. Amerikalı astronot Peggy Whitson da, istasyonu yöneten ilk kadın olacak.

  Kalkıştan 9 dakika sonra 200 kilometre yükseliğe ulaşan mekiğin yörüngeye oturduğunun açıklanmasıyla, mürettebat birbirinin elini sıktı. Malezya televizyonundan canlı yayınlanan kalkış sonrasında Şükür, "Benim için küçük, ama Malezya halkı için büyük bir adım" dedi.

  Kuala Lumpurlu bir ortopedi cerrahı ve akademisyen olan Şükür (35), Ramazan’da uzaya giden ilk Müslüman astronot olacak. Uzaya çıkan dokuzuncu Müslüman olan Şükür, uzayda da namaz ve oruca devam edeceğini söylemişti. Malezya, 18 adet Rus savaş uçağı satın alırken yapılan sözleşmede Moskova’dan bir de astronot gönderme hakkı talep etmiş ve taraflar anlaşmıştı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı