Dünya Haberleri

DÜNYA

  İKÖ'den 'İstanbul Konferansı'na tam destek

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 16:18 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bugün New York`ta yaptığı koordinasyon toplantısı sonunda yayınladığı bildiride, Türkiye tarafından önerilen AB-İKÖ konferansına tam destek verdi.

  İKÖ koordinasyon toplantısına hem Dışişleri Bakanı İsmail Cem, hem de KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu katıldılar ve birer konuşma yaptılar.

  İKÖ toplantısı sonunda yayınlanan nihai bildirinin Kıbrıs ile ilgili paragrafında ``(İKÖ üyeleri) Müslüman Kıbrıs Türk halkının haklı davasına verdikleri desteği teyid eder ve bu konuda daha önce kabul etmiş oldukları karar tasarılarını tekrarlarlar`` denildi.

  Üyelerin ``Kıbrıs sorununa, Türk halkının yasal taleplerine saygı gösterecek bir çözüm bulunması için çağrı yaptıkları`` kaydedilen bildiride, ``Ada`daki taraflar arasında siyasi statü eşitliği bulunmasının gerekli olduğu`` vurgulandı ve ``Türk ve Rum taraflarının, kalıcı bir çözüme giden yolda ilerleme sağlayabilmek için birbirlerinin eşit statülerini tanımaları gerektiğinin`` altı çizildi.

  İKÖ üyeleri, BM Genel Sekreteri Kofi Annan`ın Eylül 2000`de dolaylı görüşmeler başlamadan önce yapmış olduğu açıklamayı memnunlukla karşıladıklarını da belirttiler. Söz konusu açıklamada Annan, ``Kıbrıs`taki tarafların siyasal eşitliğinden`` söz etmiş ve ``taraflardan hiçbirinin, diğerini temsil etmediğine`` dikkati çekmişti.

  İKÖ koordinasyon toplantısı sonunda yayınlanan bildiride, Türkiye tarafından önerilen ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem`in İKÖ konuşmasında açıkladığı 2002 yılı başında İstanbul`da AB-İKÖ ülkelerini bir araya getirecek bir konferans toplanması fikrine de tam destek verildi.

  Bu husus, İKÖ Genel Sekreteri Abdülvahid Belkeziz`in konuşmasında da dile getirildi. Cem`in önerisini ``akilane bir girişim`` olarak nitelendiren Belkeziz, ``AB ve İKÖ ülkelerinden siyasetçi, akademisyen vefikir adamlarını bir araya getirecek olan konferansın batı ve İslam uygarlıkları arasındaki diyaloğa katkıda bulunacağını`` ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı