GeriDünya İKÖ’ye BM modeli yeniden yapılanma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İKÖ’ye BM modeli yeniden yapılanma

Başbakan Erdoğan, tsunamizedelere yardım amacıyla çıktığı Güney Asya turunda sürpriz yaparak İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) reformu dosyasını da açtı.

Malezya Başbakanı ve İran Dışişleri Bakanı’yla İKÖ’nün daha etkin ve operasyonel güç haline getirilmesine ilişkin reform paketini görüşen Erdoğan, diğer İslam ülkeleriyle de görüşerek destek isteyecek.

Genel Sekreterliği’ne Türkiye’den Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçilmesinin ardından Türkiye’nin öncülük ettiği ve Malezya ile Pakistan’ın da destek verdiği İKÖ reformuna göre örgüt ‘BM gibi etkin ve operasyonel bir güce dönüştürülecek.’

Bu yapısal değişikliklerin ardından örgütün İslam dünyasındaki kriz ve bunalımları çözmesinin yanı sıra bir önemli görevi de İslamiyetle ilgili batıdaki olumsuz imajın ortadan kaldırılmasına yönelik etkin lobi çalışmaları olacak. Türkiye’nin öncülük ettiği bu reforma ilişkin ilk ciddi adım geçen hafta Malezya’da İslam ülkelerinin temsilcilerinin oluşturduğu ‘Akil adamlar’ toplantısıyla atıldı. Akil adamlar, önümüzdeki günlerde yapacakları toplantılarla son şeklini verecekleri reform paketini bu yıl ortalarında toplanacak İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları zirvesine sunacak. Bu zirve de, reform paketini benimsenmesi halinde İKÖ’deki yapısal değişimi gerçekleştirecek İslam Ülkeleri Liderler zirvesine götürecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle