GeriDünya İKÖ, Filistin ve Lübnan'a saldıran İsrail'i şiddetle kınadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İKÖ, Filistin ve Lübnan'a saldıran İsrail'i şiddetle kınadı

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İKÖ olarak İsrail'in Filistin ve Lübnan'a karşı giriştiği acımasız operasyonları bir kez daha şiddetle kınadıklarını söyledi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen İKÖ Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada İsrail'i şiddetle kınayan İhsanoğlu, “İsrail'in tecavüzleri tüm normlara meydan okumuş ve uluslararası hukuku ve konvansiyonları hiçe saymıştır” diye konuştu.

İsrail'in, Lübnan'da ve Filistin'de “masum sivilleri hedef almasının, yüzlerce kişiyi öldürmesinin ve temel altyapıyı yok etmesinin savaş suçu sayılması gerektiğine” işaret eden İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin “bu acımasız saldırıları” derhal sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını öngören BM'nin 1559 sayılı kararının BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan pek çok karardan sadece biri olduğuna işaret eden İhsanoğlu, diğer önemli BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanamadığına veya hayata geçirilemediğine dikkati çekti. Söz konusu kararların bir bütünün birbirinden ayrılmaz parçaları olduğunu vurgulayan İhsanoğlu, bu nedenle kararların seçicilik temelinde değil bir bütün halinde uygulanması gerektiğine işaret etti. İhsanoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

“İsrail'in bazı Arap toprakları ve Filistin devletini işgal etmesiyle tırmanan ve Ortadoğu'yu kaynama noktasına getiren gerginliğin köklerini ortadan kaldırmak amacıyla Ortadoğu'daki problemlere çok yönlü yaklaşılması çağrısında bulunuyoruz.”

Ortadoğu'da kapsamlı bir barışa ulaşılması yönündeki çabalara ”yeni bir anlam kazandırmak ve güçlendirmek” amacıyla uluslararası bir konferans toplanması çağrısında da bulunan İhsanoğlu, 2002 Arap Barış İnisiyatifi'nin, söz konusu uluslararası konferans için bir temel teşkil edebileceği görüşünü dile getirdi.

İKÖ üyesi ülkelerin halklarının, kendilerinden acilen harekete geçmelerini beklediğini vurgulayan İhsanoğlu, “halklarımız bizden dayanışma içinde birleşerek acil ateşkes ilan edilmesi ve Ortadoğu'da kapsamlı, adil ve sürekli bir barışa ulaşılması yönünde etkili bir aktör olmamızı ve bunun için her zeminde baskımızı artırmamızı bekliyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle