Dünya Haberleri

DÜNYA

  İklim zirvesi protestocularına ağır darbe

  hurriyet.com.tr
  10.12.2009 - 05:33 | Son Güncelleme:

  Kopenhag'da belediyeye ait bir binaya düzenlenen baskında polis iklim zirvesi protestocularına ait çok sayıda malzemeyi ele geçirdi.

  İklim zirvesini takip etmek için Kopenhag'a gelen insanlara ayrılan evlerden birine baskın yapan polis, 200 kalkan ve boya bombasının da aralarında bulunduğu çok sayıda el yapımı malzemeye el koydu.

  Yapılan açıklamada, ele geçirilen malzemenin büyük olasılıkla Cumartesi günü zirvenin gerçekleştirildiği Bella Merkezi'ne yapılacak yürüyüşte kullanılmak istendiği belirtildi.

  Baskında ele geçirilen ayaklı platformların Bella Merkezi'nin etrafındaki bariyerleri aşmak için yapılmış olabileceğini ifade eden polis, eylemcilerin kendilerini korumak için köpüklü materyallerden malzeme yaptıklarını açıkladı.

  Belediyenin 750 ziyaretçi için konaklamaya açtığı binada baskın esnasında 100 eylemcinin bulunduğu belirtildi.

  Baskında 193 kalkan, 2 kutu boya bombası, yağ ve boya karışımı sıvı içeren 58 adet floresan lamba ve 9 geniş metal platformun ele geçirildi.

  Danimarka polisi, sivil düzeni bozmaya çalışmakla suçladığı protestoculara karşı başlattığı operasyon ve soruşturmayı sürdürüyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı