Dünya İklim konferansında kriz aşıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İklim konferansında kriz aşıldı

İklim konferansında kriz aşıldı

Kopenhag'da yapılan iklim konferansına katılan gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle görüşmelerden çekildi. Ancak daha sonra, kendilerine güvence verilen ülkeler görüşmelere dönme kararı aldı.

Huffington Post internet sitesi, 130 gelişmekte olan ülkeyi temsil eden G77 grubunun, Kyoto Protokolü'nün lağvedileceği düşüncesiyle Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da devam eden görüşmelerden çıktığını bildirdi. 

Associated Press haber ajansının bildirdiğine göre, aralarında Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin temsicileri, bu sorun çözülene kadar zirvede gerçekleştirilen hiçbir oturuma katılmayacaklarını açıkladı.

Krizin patlak vermesinin ardından, organizatörler problemin çözümü için devreye girdi. 

Reuters haber ajansı, ülkelerin, kendilerine Kyoto Protokolü'nün genişletilmesi konusu üzerinde daha fazla odaklanılacağının garantisi verilmesi üzerine görüşmelere dönme kararı aldığını bildirdi. 

Ajansa konuşan Gambiya heyetinden Pa Ousman Jarju, "Geri dönüyoruz" dedi.

BM İklim Zirvesi'ne katılan birçok ülke iklim değişikliğiyle mücadele için yeni bir anlaşma yapılmasını talep ediyor. Ancak başta Afrika'dakiler olmak üzere gelişmekte olan ülkeler, Kyoto Protokolü'nün de devam ettirilmesini istiyor.

Bu durum, zengin ile fakir ülkeler arasında emisyon kesintileri ve iklim değişikliği için gelişmekte olan ülkelere para yardımı yapılmasıyla ilgili tartışmalar yüzünden halihazırda kötü giden konferans açısından atılan geri bir adım olarak değerlendiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle