GeriDünya İkisi de HAMAS’la görüşmüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkisi de HAMAS’la görüşmüyor

İkisi de HAMAS’la görüşmüyor
refid:3969114 ilişkili resim dosyası

Hamas lideri Halid Meşal’in Arap ülkeleri dışında ilk ziyaretini Türkiye’ye yapması Rusya ve Mısır’da rahatsızlık yarattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, davet ettiği halde Hamas ekibiyle görüşmeyeceği bildirirken, Mısır Devlet Başkanı Mübarek, Hamas heyetiyle görüşmeyi reddetti. Mısırlı yetkililer, "Hamas’ı yumuşatma işi bize bırakılmalıydı" dediler.

HAMAS lideri Halid Meşal’in Ankara ziyaretinin tepkileri sürerken Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Hamas heyetiyle görüşmeyi reddettiği bildirildi. Hamas’ı terör örgütü olarak görmediklerini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Mart ayı başında Moskova’yı ziyaret etmesi beklenen Hamas heyetini kabul etmeme kararı aldığı ortaya çıktı.

Putin, Hamas heyetini resmen davet etmiş olmasına rağmen, durumu yeniden gözden geçirdi. Moskova, geçen pazar günü Hamas’a görüşmenin seviyesinin düşürüldüğünü bildirirken, İsrail’in vekil Başbakanı Ehud Olmert’e de Hamas ile Kremlin’de üst düzey buluşma olmayacağı yolunda mesaj gönderdi.

Hamas’ın Rusya gezisini koordine etmekle görevli Adnan Asfur ise gazeteye, "Ziyarete iki haftadan az bir süre kalmasına rağmen Moskova’da hangi seviyede kabul edileceğimiz kesinleşmedi. Moskova’dan açıklık getirmesini bekliyoruz" dedi.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Mısır’ın bir Hamas heyetinin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mürabek ile görüşmesi için yapılan talebi geri çevirdiğini yazdı. Gazete, Mısır’ın olumsuz yanıtının Hamas temsilcilerine Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman tarafından iletildiğini de belirtti.

Mısır’ın daha önce de Hamas’tan gelen bu yöndeki bir talebi reddettiğini kaydeden gazete, "Hamas, Mısır’ın, seçim zaferinin ardından tutumunu değiştireceğinden emindi. Mısır’ın reddi, Hamas’ın İsrail’i tanıması, imzalanan anlaşmalarını kabul etmesi ve İsrail’e karşı siddete son vermesi yolundaki taleplerini karşılamamasından kaynaklanıyor" diye yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle