GeriDünya İkinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresine doğru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresine doğru

İkinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresine doğru

Suriye’de başroldeki aktör Rusya, ikinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresi toplama çalışmaları başlattı.

Geçtiğimiz Ocak ayında Rusya’nın Soçi şehrinde ilki yapılan kongrede toplumsal uzlaşı için Suriye’deki etnik dağılım faktörünün yeterince geniş biçimde temsil edilemediğini savunan Moskova, yeni kongrede Türkiye’nin itiraz etmediği Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) temsilcilerinin de yer almasını öngörülüyor

Rusya, Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde ikinci Suriye kongresi toplama çalışmalarına iki koldan başladı. İlk sinyali toplumsal bazda Rusya Bilimler Akademisi üyesi ve BM Suriye Özel Temsilci Danışmanı Vitaliy Naumkin dile getirdi.

Moskova’da açıklamalar yapan Naumkin, Ocak ayındaki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin ülkede siyasi çözüm için önemli adımlar kaydettiğini, ancak Suriye’deki tüm etnik yapıyı temsil etmediği için yeni kongre düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Naumkin, “Yeni kongre daha geniş katılımlı olmalı. İlkine katılmayan muhalifleri ve en önemlisi ABD’nin girişime destek vermesi büyük önem taşıyacak. En azından gözlemci olarak iştirak etmesi bile sadece Astana değil, Cenevre sürecine de katkı sağlayacaktır” dedi.
 
Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov dün önemli temaslarda bulundu. Moskova’yı ziyaret eden Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) Başkanı Saud Molla ve beraberindeki heyetiyle üç saatlik görüşmeler yapan Bogdanov, “Rusya prensip olarak Suriye’deki Kürt azınlığının barış süreci görüşmelerinde ve yeni idari yapının belirlenmesinde yer alması görüşünü savunuyoruz. Onlar temsil edilmeden barış sürecinin verimli ve uzun vadeli çözüm üretmesi imkânsız” dedi.

Rus tarafıyla temaslar hakkında liderleri Saud Molla ile dış ilişkilerden sorumlu Kamuran Hacun da açıklamalar yaparak, “Suriye geleceğinin belirleneceği tüm diyalog masalarına katılmaya hazırız. İkinci Suriye Ulusal Diyalog Kongresine veya Cenevre deki yeni anayasa görüşmelerine delege göndermeye hazırız. Rus tarafıyla bize bu konuda destek vermeleri için görüşmeler yaptık” açıklamalarını yaptılar.-0-

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle