Dünya Haberleri

DÜNYA

  İkinci kuş gribi dalgası

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  25.10.2005 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Dünyayı tedirgin eden kuş gribi salgınının ikinci dalgasının Rusya ile İran üzerinden Türkiye sınırlarına doğru yaklaştığı bildiriliyor.

  Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı, kuş gribini kasırga ve deprem felaketlerinden daha ciddi bir tehlike olarak göstererek, karantina ve kuşların imhasından ziyade, evcil hayvanların yaban kuşlardan izole edilmesinin çok daha etkin mücadele biçimi olacağı tavsiyesinde bulunuyor.

  ARAS ALARMI

  Rus İTAR TASS ajansının haberine göre, hafta sonu İran ile Azerbaycan arasındaki sınır bölgesindeki Aras Nehri çevresinde, 5 bin civarında göçmen kuş tehlikeli virüs türlerinden birine yakalanarak öldü. Genelde İran’ın batısında gözlenen toplu kuş ölümlerinin, H5N1 kuş gribi türü olup olmadığı Tahran’dan gönderilen uzmanlar tarafından tespit edilmeye çalışılıyor.

  KARANTİNA OLMADI

  İkinci kötü haber, dün sabah Rusya’dan gelmeye başladı. Daha önce başkent Moskova’ya 400 km. mesafedeki Tula bölgesinde dar çaplı bir alanda rastlanan kuş gribi, şimdi Baykal gölünden Karadeniz kıyılarına kadar Tambov, Çelyabinsk, Rostov ve Altay bölgesinde görüldü. Böylece Rusya Tarım Bakanlığı epidemioloji ve karantina dairesinin son bir ay içerisinde aldığı önlemlerin olumlu netice vermediği ortaya çıktı.

  DEPREMDEN BETER

  Kuş gribi salgınının Rusya’da bir milli felakete yol açabileceği uyarıları yapılmaya başlarken, tehlikeli virüsle mücadele için Rusya Olanüstü Durumlar Bakanlığı da devreye girdi. Ölümcül virüsü kasırga ve dünyayı sallayan depremlerden daha büyük bir felaket olarak tarif eden Olanüstü Durumlar Bakanlığı, mücadeleye sırf devletin değil halk ve tavuk çiftlikleri sahiplerinin de katılması çağrısı yaptı.

  Avrupa Komisyonu: Türkiye başarılı

  AVRUPA
  Komisyonu (AK), kuş gribi nedeniyle Türkiye’nin aldığı önlemleri yerinde buldu. Ankara’ya gönderilen raporda, salgının tatmin edici şekilde kontrol altına alındığı, virüsün görüldüğü alanda, hastalık ve çalışan kişiler için gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi. Raporda, etkilenen çiftliklerin birkaç haftalık izolasyonundan sonra ikinci bir salgın görülmesinin tahmin edilmediği belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı