Dünya Haberleri

DÜNYA

  İkinci el nakli ABD’den

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın ikinci el nakli operasyonu, ABD’de gerçekleştirildi. 1985 yılında elini kaybeden 37 yaşındaki Matthew Scott’ ın sol koluna dün yapılan 14.5 saatlik operasyonla bir el nakledildi. Operasyonun başarı oranının en az bir yıl içinde ortaya çıkacağı belirtildi. Dünyanın ilk el nakli operasyonu ise Fransa’da gerçekleştirilmiş, hasta ameliyattan 3 ay sonra parmaklarını ve bileğini oynatmaya başlamıştı.

  Fransa'da yapılan ilk el naklinin ardından, Amerika'da da dünyanın ikinci el nakli operasyonu gerçekleştirildi. Kentucky Eyaleti'ndeki Louisville Yahudi hastanesinde yapılan operasyonda 37 yaşındaki Matthew Scott'ın sol koluna bir el nakledildi.

  14.5 saat süren operasyon, 17 uzmanın katıldığı bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Doktorlar düzenledikleri basın toplantısında, operasyonun başarı oranının şimdiden belli olamayacağını ve önümüzdeki aylarda sonuçların alınacağını açıkladılar.

  Son derece komplike olduğu belirtilen operasyonda el ile kol arasında kas, tendon, kemik, sinir, damarlar ve lifler birleştirildi.

  Ameliyatı gerçekleştireni ekibin başkanı Profesör Warren Breidenbach, hastanın yeni elini ne kadar başarıyla kullanabileceğinin öğrenilebilmesi için en az bir yıl geçmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Breidenbech, ‘‘Önümüzdeki günlerde his, sıcak ve soğuk ayrımı yapabilme gibi gelişmelerin oluşacağını tahmin ediyoruz’’ dedi.

  Dünyada kendisine ikinci el nakli gerçekleştirilen Matthew Scott'ın yoğun bakımda tutulduğu, durumunda iyileşme gözlendiği belirtildi.

  1985 yılında tuttuğu havai fişeğin patlaması sonucu elini kaybeden ve dün yapılan operasyonda el nakli yapılan Scott'ın, ameliyatın hemen ardından yorgun düşen bağışıklık sistemine ilaç takviyesi yapıldı.

  Operasyonu gerçekleştiren gruptan Profesör Jon Jones ise, nakli yapılan organın kalp, ciğer gibi hayati önem taşımaması nedeniyle ilaç tedavisinin çok ağır olmadığını vurguladı.

  Doktorlar Scott'ın bir hafta ile 10 gün arasında hastanede yatırılacağını açıkladılar. Scott bu tarihten sonra dönem dönem, nakledilen organın yeteneklerinin kontrolü için hastaneye gelerek testlere tabi tutulacak.

  Geçen yıl 23 Eylül'de Lyon'da Fransız ve Avustralyalı doktorlar dünyanın ilk el nakli operasyonunu gerçekleştirmişlerdi.

  13 saat süren operyonda 48 yaşındaki Clint Hallam'a el nakli yapılmıştı. Yine geçen yıl 10 Aralık'ta Hallam parmaklarını oynatmayı başarmış, bileğini de hafifçe kıvırmaya başlamıştı.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı