GeriDünya İkinci Chibok kızı da kurtarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkinci Chibok kızı da kurtarıldı

İkinci Chibok kızı da kurtarıldı

Nijerya'nın Chibok kentindeki bir yatılı okuldan terör örgütü Boko Haram tarafından 2 yıl önce kaçırılan kız öğrencilerden bir diğeri daha kurtarıldı. Dün de bu 219 kızdan ilk kurtarılmıştı.

Güzel haberi Nijerya Ordu Sözcüsü duyurdu. Sözcü Sani Usman ikinci kızın da Boko Haram'ın elinden kurtarıldığını açıkladı. 

2 YIL SONRA İLK KEZ DÜN

Genç kızların bulunması için başlatılan "Bring Back Our Girls (Kızlarımızı Geri Getirin)" kampanyasının kurucularından Oby Ezekwesili de Twitter'dan yaptığı açıklamada, Ali'nin bulunduğunu doğruladı.

Ali'nin bir yakını, genç kızın hamile olduğunu ileri sürdü. Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014'te baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Boko Haram militanlarının kaçırdığı kız öğrencilerden 57'si kaçmayı başarırken 219'undan haber alınamıyordu.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından Boko Haram'ın 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Örgütün eylemleri nedeniyle yaklaşık 2 milyon Nijeryalı, yerlerinden olmuştu. Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren örgüt, geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle