Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki yıl önce çöpte bulduğu bebeğin son halini paylaştı

  Hürriyet Haber
  04.04.2016 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Dünyada ne yazık ki hayata gözlerini terk edilmiş şekilde açan pek çok bebek bulunuyor. Bazıları daha yaşamının ilk günlerinde bakımsız ve ilgisiz kalarak ölürken, bazıları ise kendilerine yardım eli uzatan insanlar sayesinde yaşama tutunuyor. 2 yıl önce çöplerin arasına yaşayan Nika, şanslı olanlardan...

  Haiti'de oldukça yaygın görülen hydrocephalus rahatsızlığı doğuştan gelen bir çeşit beyindeki anormallik. Haitili bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bu durum, istatistiklere göre çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Genelde ailesi tarafından terk edilen, ya da hastanede gerekli bakımı göremeyen bu bebeklerin %99'u yaşamını yitirmekte. Nika da doğuştan bu rahatsızlığı taşıyan bir bebek. Ailesinin durumu kötü olduğu için hayatının ilk günlerini çöplükte geçirmiş. Sarah Conque adlı bir blog yazarı tarafından fark edilen Nika'nın hayatı bu karşılaşmayla bir anda değişmiş. Haiti'de bir görev sebebiyle bulunan Sarah, Nika'ya yardımcı olamadan eğitimini tamamlamak üzere ABD'ye dönmüş ancak, Haiti'ye en kısa zamanda geri gelerek Nika'yı kurtaracağına söz vermiş.

  İki yıl önce çöpte bulduğu bebeğin son halini paylaştı

  Sarah, bu sözünü tutarak kısa bir süre sonra Haiti'ye döndü ve küçük Nika'nın hayatını değiştirdi. Nika'nın kanuni olarak himayecisi olamayan Sarah, Nika'nın annesinin izniyle onun bakım masraflarını üstlendi ve hayata bağlanması için tüm imkanlarını seferber etti. Tıbbi destek ve gösterilen ilgiyle hızlı bir şekilde toparlanan Nika, aradan geçen iki yılın ardından artık bambaşka bir görünüme sahip.

  İki yıl önce çöpte bulduğu bebeğin son halini paylaştı

  Annesi son derece ilgisiz ve eğitimsiz olan Nika'nın şansı, Sarah gibi onunla yakından ilgilenecek bir yardım meleğine sahip olması. Sarah, Nika'yı bulduğu anı şöyle anlatıyor; "Çöplüğün içinde bir evde, pirinç çuvalının üstünde yalnız başına yatıyordu. etrafında köpekler vardı. Çok zayıf görünüyordu ve daha 11 aylıktı."

  İki yıl önce çöpte bulduğu bebeğin son halini paylaştı

  Aradan geçen 2 yıllık mücadelenin ardından Sarah, Nika için verdiği mücadeleyi kazandı ve artık yasal olarak küçük kızın himayecisi oldu. Nika'yı alıp daha güzel bir hayat yaşayacağı ABD'ye götüren Sarah, onun hayatını kurtarmış olmaktan dolayı oldukça mutu. Geçtiğimiz günlerde 2 yaşına basan Nika artık çok daha sağlıklı ve mutlu görünüyor. Tedavisi hala süren Nika için gelecek Sarah sayesinde artık daha parlak...

  İki yıl önce çöpte bulduğu bebeğin son halini paylaştı

  Etiketler: haiti , bebek , çöplük , çöp , nika , anne
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı