Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki lider sözleşmelerin yenilenmesinde hemfikir

  AA
  16.05.2017 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görevi devraldıktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Almanya’ya yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Berlin’de ortak basın toplantısı düzenledi. Macron’un ilk ziyaretini Berlin’e yapmasından büyük onur duyduğunu belirten Merkel, yeni cumhurbaşkanını cesaretli bir şekilde yola çıkmasından dolayı kutladığını ifade etti.

  ALMANYA ile Fransa arasındaki iş birliğinin önemini, bunun AB için ne gibi sorumluluk  olduğunu bildiğini vurgulayan Merkel, “Biz ülkelerimizdeki insanların faydası için karşılıklı güven içinde, dostane ve yakın çalışacağımızı kararlaştırdık” dedi. Macron’un Almanya’dan ne beklediğini söylemesi gerektiğini ifade eden Merkel, “Almanya’nın çıkarları Fransa’nın çıkarlarına yakından bağlıdır. Avrupa iyi olursa Almanya da iyi durumda olur. Fransa güçlü olursa Avrupa iyi durumda olur” dedi. Merkel, görüşmede somut olarak AB politikası, ortak iltica yasası ve ticari ilişkileri ele aldıklarını belirterek, ikili ilişkileri yeniden geliştirmeyi kararlaştırdıklarını kaydetti. Bunun ilişkilerde yeni bir dinamizm getireceğini söyleyen Merkel, iki ülkenin yapacağı projeleri temmuz ayındaki ortak bakanlar konseyinde görüşeceklerini aktardı.

  GEREKİRSE SÖZLEŞMELER DEĞİŞTİRİLMELİ

  Avrupa’da nasıl bir hazineye sahip olunduğunu Fransa ve Hollanda’daki seçimlerin gözler önüne serdiğini anlatan Merkel,  Avrupa’nın güçlenmesi ve sağlamlaştırılması için tarihi, hassas bir anda bulunulduğunu kaydetti. Merkel, Avrupa’daki sözleşmelerin değiştirilmesi konusundaki soru
  üzerine, dünyanın değiştiğini belirterek, “Almanya açısından ihtiyaç duyulduğunda ve gerekli görüldüğünde sözleşmelerin değiştirilmesi mümkün. Öncelikle ne yapmak istediğimiz konusuna bakmamız lazım. Bu sözleşmelerin değiştirilmesini gerektiriyorsa, buna hazırız” dedi.

  MACRON: ÖNÜMDE ZOR BİR GÖREV VAR

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron da seçim kampanyasında Avrupa yanlısı bir seçim kampanyası yürüttüğünü anımsatarak, AB düşüncesini ve Alman-Fransız iş birliğini savunduğunu belirtti. Ancak bu seçim kampanyasında Fransız halkının ifade ettiği öfkeyi de unutmadığını vurgulayan Macron, küreselleşen dünyada reformlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Fransa’yı burada temsil etmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Macron, “Ancak önümde zor bir görev var” dedi.
  İlk önce Fransa’nın ihtiyaç duyduğu reformları gerçekleştireceğini ve işsizlikle mücadele edeceğini belirten Macron, bunu Avrupa’da istendiği için değil Fransa’da talep edildiği için yapacağını kaydetti.
  İnsanların korunması için Avrupa’da bürokrasinin azaltılmasından yana olduğunu vurgulayan Macron, AB’de ortak bir sığınmacı yasasının ve güvenlik politikasının geliştirmesini istedi.
  Macron, Almanya ve Fransa ekseninin daha fazla  pragmatizm ve iradeye ihtiyaç duyduğunu da ifade etti.

  İKİ ÜLKE DAHA YAKIN İŞBİRLİĞİ YAPMALI

  AB’nin geleceğinin Almanya-Fransa ilişkilerine bağlı olduğunu savunan Macron, bu ilişkide kendisinin her zaman açık, dürüst ve yapıcı bir ortak olacağını söyledi.
  Fransa seçimlerinin Avrupa’da tarihi bir dönemde olunduğunu gösterdiğini anlatan Macron, Avrupa’da artan popülizmden dolayı iki ülkenin daha yakın iş birliği içinde olması, somut sonuç alınması ve yeniden yapılanmaya gidilmesi gerektiğini kaydetti.
  Avrupa’daki sözleşmelerin değiştirilmesine ilişkin soru üzerine Macron, bunun uzun zaman Fransa için tabu olduğunu hatırlatarak, “Bizim için tabu yok” dedi.
  Macron, bazı ülkelerin uluslararası ticaret kurallarına uymadığında buna karşı koymanın serbest ticarete karşı olunduğu anlamına gelmediğini ifade ederek, bu  konuda koruma önlemlerinin alınması gerektiğini kaydetti.

  Etiketler: almanya-fransa , Macron , Merkel
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı