GeriDünya İki Kıbrıslı Rum’a rekor tazminat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki Kıbrıslı Rum’a rekor tazminat

İki Kıbrıslı Rum’a rekor tazminat
refid:12904202 ilişkili resim dosyası

Mülkiyet konusunda Rumların doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmalarının önüne geçmek için Kuzey Kıbrıs’ta kurulan “Taşınmaz Mal Komisyonu”, önümüzdeki hafta Strasbourg’da görüşülmesi beklenen bir dava için rekor tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

İki Rum’un başvurusunu değerlendiren Tazmin Komisyonu, biri 12 milyon sterlin, diğeri ise 9,5 milyon sterlin olmak üzere 21,5 milyon sterlin (yaklaşık 54 milyon TL) tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Girne’de 42 dönüm ve Lefkoşa’da 9,5 dönüm olmak üzere iki arsası bulunan Nikos Severis’e, mülkiyet hakkından vazgeçme karşılığında 12 milyon sterlin ödendi. Adanın Kalkanlı bölgesinde 1500 dönüm toprağı bulunan bir başka Rum vatandaşına da mülkiyet hakkını devretmesi karşılığında 9,5 milyon sterlin ödenmesi konusunda uzlaşıldı.

Türkiye’nin bütçesinden

2006’dan beri faaliyette bulunan komisyon, bugüne kadar 432 başvurudan 81’inde dostane çözümü sağladı. Toplam 54 milyon Türk Lirası’nı bulan iki ödemenin, Türkiye’nin bütçesinden karşılanacağı belirtiliyor.

Titina Louizidu adlı Rum kadın, 2003 yılında Girne’deki evini kullanamadığı gerekçesiyle AİHM kararıyla Türkiye’den 1.1 milyon Euro tazminat almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle