GeriDünya İki günde bir buluşacaklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki günde bir buluşacaklar

Denktaş ile Klerides arasındaki yakınlaşmanın en yakın tanığı olan BM Temsilcisi Alvaro de Soto, sorunun haziran ayına kadar çözülebileceğini söyledi.

Dört yıldır birbirini görmeyen liderler 16 Ocak'tan itibaren haftada üç kez buluşup, maraton görüşmeler yapacaklar.

4 Aralık'taki Yeşil Hat zirvesiyle tarihi bir dönemece girilen Kıbrıs'ta çözüm umutları 'tavan yapınca' endişeye kapılan liderler, halkı ihtiyatlı olma konusunda uyarma ihtiyacı hissettiler. Denktaş, 'Her şey oldu bitti gibi bir hava yaratmak zararlı olur' derken Klerides'in Sözcüsü aşırı iyimserliğin düş kırıklığına neden olabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun dünyanın en karmaşık sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek 'Bu sorun bu kadar zaman çözülmediyse bir nedeni vardır. Bir-iki temasta sorun çözülemez. Çünkü taraflar ayrı kutuplarda. Bizim açımızdan insan hakları, eşitliğimiz, egemenlikteki haklarımız bahis konusudur' dedi.

Rum Yönetimi Sözcüsü Mihailis Papapetru, Rum halkına 'ihtiyatlı iyimserlik' tavsiyesinde bulundu. İyimserlik havasından yararlanmak gerektiğini vurgulayan Papapetru, şöyle konuştu: 'Henüz Türklerin politikasında bir değişiklik olduğuna dair işaret yok. Değişiklik olup olmayacağını kapsamlı müzakerelerde göreceğiz' dedi. Sözcü, Rum tarafının müzakerelere yardımcı olmak için bir güven artırıcı önlemler paketi hazırladığını da açıkladı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ise 'Soruna altı ay içinde çözüm bulunabilceceğini düşünüyoruz. Liderlerde bu yönde bir kararlılık hissettim' dedi.

Bu arada, önceki geceki yemekte görüşmelerin 15 Ocak yerine 16 Ocak'ta başlatılması kararlaştırıldı. Liderlerin bu tarihten itibaren haftada üç kez buluşmaları planlanıyor.

Kullanılmamış beyin fıkrası

Cumhurbaşkanlığı konutundaki yemekte, 50 yıllık tanışıklığı olan Denktaş ve Klerides karşı karşıya oturup bol bol fıkra anlattı. Necati Münir Ertekün ile de Alvaro de Soto'nun karşılıklı oturduğu yemekte anlatılan fıkralardan biri de ‘‘sıfır kilometre beyin’’ fıkrasıydı. Denktaş fıkrayı kimin anlattığını belirtmedi. Fıkra şöyle:

‘‘Beyin satan bir pazar varmış. En pahalı beyni almak için bu pazara gitmişler. Buldukları beyin için ‘Niçin bu kadar pahalı?' demişler. ‘‘Bu falan politikacının beynidir’’ yanıtını almışlar. ‘‘Bu adam bu kadar yaşadı, bu kadar da sorunlu işler yaptı, nasıl olur da bu kadar pahalı olur bunun eskimiş beyni?’’ diye sormuşlar. Aldıkları cevap şöyle olmuş: ‘‘Bunun beyni kullanılmamış, sıfır kilometre olduğu için pahalı.’’

Yemek notları

BM'YE ekmek kadayıfı tarifi

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın onuruna yemek verdiği BM Temsilcisi Alvaro de Soto, salı günkü zirvede olduğu gibi bu yemekte de not tuttu. Perulu diplomat, Denktaş'tan ekmek kadayıfı tarifi aldı, imambayıldının püf noktalarını öğrendi.

Klerides önce uzo istedi

Uzo bulunamayınca 3 kadeh rakı içen Rum lider, konyakla devam etti. Denktaş ise beyaz şarabı tercih etti.

DENKTAŞ'A Rum konyağı

Görüşmeye 10 korumasıyla birlikte gelen Klerides, yemeğe ev sahipliği yapan Denktaş'a bir şişe '31' olarak bilinen Rum konyağı hediye etti. Denktaş Klerides'in bu nezaketine bir kutu ekmek kadayıfıyla karşılık verdi.

Güneylilerin kadayıf aşkı

Ekmek kadayıfı ve imambayıldı, son üç günde Denktaş ve Klerides'ten daha fazla reyting yaptı. Güney Kıbrıs'ta herkesin büyük bir aşkla bağlı olduğu ekmek kadayıfı, Rumların Kuzey'e dönüş arzularını simgeliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle