Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki dünyayı içine alıyor

  hurriyet.com.tr
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Satürn'ün kuzey kutbunda esrarengiz bir altıgen şekil tespit edildi. NASA'nın 30 yıl sonra keşfettiği altıgen dünyanın iki katı büyüklüğünde. Kuzey kutbu keşif yapıldıktan sonra 15 yıl karanlığa gömülmüştü.

  CASSİNİ UZAY ARACINDAN SATÜRN FOTOĞRAFLARI

  Esrarengiz altıgen ilk olarak 1980 yılında, kuzey kutbu aydınlıkta iken Voyager uzay aracı tarafından keşfedilmişti. California Teknoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, altıgenin uzunluğu bakımından farklı bir özelliğe sahip olduğu ve dünyadakine nazaran çok farklı hava koşulları ile oluştuğu belirtilirken, aynı durumun Jüpiter’in dev kırmızı noktası içinde geçerli olduğu ifade edildi. 

  Dünyanın yaklaşık iki katı çapında olan esrarengiz altıgenin etrafında 350 km hızla dönmekte olan bir hava akımı bulunuyor. Bilim insanları altıgen bulutsal yapının bu akımın etkisiyle oluştuğu görüşünde.

  AYDINLIK İLE GELEN YENİ GÖRÜNTÜLER
  Cassini uzay aracı karanlıkta kalan kuzey kutbundaki sıcaklık noktalarını tespit ederek sabit bir konuma sahip olan altıgen şekli ortaya çıkardı. Geçtiğimiz Ocak ayında Satürn kış mevsiminden çıktı ve kuzey kutbu aydınlığa büründü.

  Bilim insanları elde edilen 55 görüntü üzerinde çalışılarak, bulutsal düzenin nasıl bunca yıldır yok olmadığını ve enerjisini nereden aldığını araştırmaya başladılar. Ayrıca altıgenin çevresinden yayılan radyasyon dalgaları ile köşelerindeki çok katmanlı yapıların sırrını çözmeye çalışacaklar.

  California’da bulunan NASA Jet İtiş Gücü Laboratuarı bilim insanları, altıgen de su kabarcıkları yerine titreşim ve dairesel hareketler görüldüğünü, bu hareketlerin ne olduğunun anlaşılması ile güneş sistemimiz hakkında birçok bilinmeyen sorunun cevaplanabileceğini belirttiler.

  İki dünyayı içine alıyor

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı