GeriDünya İki başkentten ekonomi ve turizmde işbirliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki başkentten ekonomi ve turizmde işbirliği

İki başkentten ekonomi ve turizmde işbirliği

Londra ve Paris belediyeleri, yatırımların karşılıklı olarak kolaylaştırılması ve iki kent arasında ekonomik işbirliğini artırma kararı aldı.

PARİS Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Londra Belediye Başkanı Sadık Han, iki kent arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda alınacak önlemleri görüşmek üzere Paris’te bir araya geldi. Görüşmede, İngiltere‘nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkması durumunda da yeni fırsatlar çerçevesinde işbirliğinin geliştirilmesi görüşü benimsendi.

Paris Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki kent arasında inovasyon öncelikli yatırımların karşılıklı olarak kolaylaştırılması için görüş birliğine varıldığı bildirildi. İki belediye, karşılıklı olarak yatırım yapacak şirketlerde çalışanların lojman sorununda yardımcı olacak ve yine iki kenti bağlayan tren seferlerinde bu çalışanlara özel tarifeler uygulanacak.

‘AYNI HEDEFLERİ PAYLAŞIYOR’

Turizm sektöründe de iki kent arasında işbirliğinin gelecek yıldan itibaren artırılması kararlaştırıldı. Dünyada en fazla turist ağırlayan kentlerin başında gelen Paris ve Londra, bu alanda daha ileriye gidebilmek amacıyla kaynaklarını birlikte değerlendirmeye karar verdi. Bu çerçevede, iki kentin turizm büroları yakın işbirliği ve eş güdüm içinde çalışacak.
Paris Belediye Başkanı Hidalgo, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Paris ile Londra, aynı değerleri ve hedefleri paylaşıyor. İki başkent birlikte, dünyadaki diğer şirketlerin cazibe merkezi olmak istiyor. Bu sayede Paris ve Londra hem istihdam yaratacak hem de ekonomik büyümeye katkı sağlayacak” dedi.
Londra ve Paris arasında her zaman olumlu ve dinamik ilişkiler olduğunu belirten Hidalgo, İngiltere’nin AB’den çıkışının iki kent arasındaki güçlü ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.
Londra Belediye Başkanı Han da “Londra ve Paris dünyanın iki büyük kenti, bu işbirliği hepimiz için faydalı olacak. İşbirliğimizin getireceği fırsatlar ve avantajlar kesinlikle göz ardı edilemez” ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle