Dünya Haberleri

DÜNYA

  İhsanoğlu: Minare yasağı talihsiz bir gelişme

  Hürriyet Haber
  30.11.2009 - 15:42 | Son Güncelleme:

  İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsviçre'de yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmemesi konusunda yapılan referandumda seçmenin yüzde 57,5'inin yasağa destek vermesini "talihsiz bir gelişme" olarak nitelendirdi.

  İhsanoğlu, yaptığı açıklamada, bu gelişmenin İsviçre'nin imajını zedeleyeceğini belirterek, minare yasaklamanın din özgürlüğü ve insan haklarına aykırı olduğunu kaydetti.

  BM İnsan Hakları Komitesini de bu konuda görüş bildirmeye çağıran İhsanoğlu, bu gelişmenin, İslam dünyasının radikal gruplara karşı mücadele ettiği bir döneme rastlaması açısından son derece üzücü olduğunu vurguladı.

  Genel Sekreter İhsanoğlu, İsviçre'de bu konuda duyarsız kalmayan politikacılara ve dini liderlere de teşekkür etti.

  İhsanoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy ile yaptığı telefon görüşmesinde de, İsviçre halkının her türlü demokratik haklarına ve özgürlüklerine saygı duyduğunu ifade etti ve son gelişmenin İsviçre'nin imajına zarar vereceğini hatırlattı.

  İslam dünyasına da gelişmeleri barışçı ve demokratik yollardan izleme ve görüşlerini bildirme çağrısında bulunan İhsanoğlu, kendisinin de konuyu yakından takip etmeye devam edeceğini bildirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı