GeriDünya İHA araçta vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İHA araçta vurdu

İHA araçta vurdu

Taliban liderliğine tartışmalı bir şekilde geçtikten sonra iktidarını giderek sağlamlaştıran Molla Mansur’un ABD insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda öldürüldüğü açıklandı.

Afganistan merkezli örgüt Taliban’ın lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur, önceki sabah Pakistan’ın Belucistan vilayetinde ABD’nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda öldürüldü. Operasyon ABD Başkanı Barack Obama’nın onayıyla yapıldı. Pakistan’ın güneybatısında Afganistan sınırı yakınlarındaki Ahmad Wal kasabasında içinde bulunduğu araçta vurulan Mansur’un öldüğüne ilişkin ilk açıklama ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan geldi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Mansur’un öldüğüne inandıklarını kaydetti. Afgan hükümetinden yapılan açıklamalarda ise kesin ifadelerle Taliban liderinin öldüğü bildirildi. Taliban’ın üst düzey komutanlarından Molla Abdül Rauf, Amerikan AP’ye liderlerinin öldürüldüğünü söyledi. İngiliz Reuters’e konuşan ismi açıklanmayan bir Taliban komutanı ise “Sizinle Molla Mansur’un öldürülmediği bilgisini paylaşmak istiyorum” ifadesini kullandı.

PENTAGON: BARIŞA ENGELDİ

Pakistanlı iki istihbarat yetkilisi ise vurulan araçtan iki cesedin çıktığını ve tanınmayacak durumda olduğunu aktardı. Pentagon Sözcüsü Cook, Mansur’un “Taliban ve Afgan hükümeti arasında barışa ve uzlaşıya engel olduğunu ve üst düzey Taliban üyelerinin barış görüşmelerine katılmasını yasakladığını” kaydetti. Cook, Molla Mansur’un ülkede on binlerce sivil ve güvenlik mensubunun öldürülmesinden sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi. Fransız haber ajansı AFP’nin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre Molla Mansur 28 Mart’ta İran’a gitti ve Pakistan’a döndüğü gün İHA saldırısında öldürüldü. AFP bunu araç enkazında bulunan pasaporta dayandırdı.

MOLLA ÖMER’İN YERİNE GELMİŞTİ

Mansur’un, Taliban’ın başına geçmesi tartışmalı olmuştu. Taliban’ın eski lideri Molla Muhammed Ömer, 2013 yılında hayatını kaybetmiş ancak ölümü geçtiğimiz yıl Temmuz ayının sonunda duyurulmuştu. Taliban’ın 2 yıl boyunca bu bilgiyi saklaması dikkat çekmişti. Molla Ömer’in öldüğü bilgisinin duyrulmasından hemen sonra Molla Mansur örgütün yeni lideri olarak açıklandı. Ancak buna eski lider Molla Ömer’in oğlu ve erkek kardeşi itiraz etti. Örgüt içinde ayrılık oluşturma noktasına gelen kriz, yeni lider Molla Mansur’un, eski lider Ömer’in oğlu ve erkek kardeşini örgütün üst düzey pozisyonlarına atamasıyla çözülmüştü. Hayatının önemli bir bölümünü Pakistan’da geçiren Molla Mansur’un Pakistan askeri istihbarat teşkilatı ISI ile yakın ilişkiler kurduğu basına yansımıştı. Hatta bu sebeple Taliban’dan kopan bir grup Molla Mansur’u Pakistan istihbaratının kuklası olmakla suçlamıştı. New York Times gazetesi de Molla Mansur’un Pakistan istihbaratıyla olan ilişkileri sayesinde hakkında BM’nin çıkardığı uçuş yasağına rağmen Pakistan’dan Dubai’ye sık sık gittiğini ve Dubai’de bir evi ve yatırımları bulunduğunu yazmıştı. 

LİDERLİK MÜCADELESİ BAŞLAYABİLİR

Barış görüşmelerine yanaşmayan Molla Mansur, Taliban’ın 2001’deki ABD işgalinden beri Afganistan’da en fazla toprağı ele geçirdiği saldırı dalgasını başlatmıştı. Taliban savaşçıları, ülkenin önemli kentlerinden Kunduz’a 14 yıl sonra ilk kez girmiş ve 2 hafta sonra çekilmelerine rağmen bu süre içinde hükümet binalarını havaya uçurmuş, kendisine karşı çıkanları öldürmüş ve hapisteki örgüt destekçilerini serbest bırakmıştı. Mansur, Afganistan’da yayılma çabasına giren IŞİD ile de nüfuz mücadelesine girişmişti. Analistlere göre Mansur’un ölümüyle örgüt içinde yeniden liderlik mücadelesi başlayabilir. Bu noktada Taliban’la bağlantılı Hakkani Grubu’nun lideri Siraceddin Hakkani ve eski Taliban lideri Molla Ömer’in oğlu Yakup ve kardeşi Abdül Manan Akhund lider adayları olarak öne çıkıyor. Bunlar arasında en çok şans verilen isim olan Siraceddin Hakkani’nin babası Celaleddin Hakkani, Sovyet işgali sırasında dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından Beyaz Saray’da ağırlanmıştı.

PAKİSTAN BİLİYOR MUYDU

Afganistan hükümeti, Washington’un kendilerini saldırıyla ilgili bilgilendirdiğini açıklamasıyla gözler Pakistan’a çevrildi. Dün akşam saatlerinde Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Başbakan Navaz Şerif ve Kara Kuvvetler Komutanı Orgeneral Rahil Şerif’i saldırıdan sonra bilgilendirdi” ifadesine yer verildi. Bakanlık, saldırıda Molla Muhammed’in öldüğünü doğruladı.  ‘İHA saldırısının Pakistan egemenliğinin ihlali olduğu’ ifade edilen açıklamada, “Olay hakkında araştırmalar devam ediyor. İHA saldırısı hakimiyetimizin ihlali niteliğindedir” değerlendirmesinde bulunuldu.  

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle