GeriDünya İdlib düştü Türkmenlere baskı arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdlib düştü Türkmenlere baskı arttı

İdlib düştü Türkmenlere baskı arttı
refid:28665212 ilişkili resim dosyası

SURİYE’de ordu güçleri Lazkiye kırsalındaki Türkmen köylerini hedef aldı. Hürriyet’e bilgi veren Türkmen temsilciler dün sabah Esad birliklerinin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Gökdağ, Murtlu, Gebelli, Kepir, Gevere, Dervişen ve Ablaklı köylerine operasyon yaptığını anlattı.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa birkaç saat süren saldırıda Türkmenlerin kayıp vermediğini kaydetti. Silahlı grupların Lazkiye ve Akdeniz sahiline inmesini önlemeye çalışan Suriye ordusunun Cebel Akrad (Kürt Dağı) ve Bayırbucak Türkmen bölgesini vurduğunu belirten Mustafa, “Saldırı biraz faklıydı ve uzun sürdü. Türkmenler bölgelerini korumak için kanının son damlasına kadar mücadele edecek ancak yeterli gücümüz yok. Bölgedeki örgütlerin her birinin arkasında bir ya da birkaç devlet var. Biz ise ancak Türkiye’nin garantörlüğünde varlık gösterebiliriz” dedi. Mustafa, Cebel Akrad bölgesinde Ahrar-uş Şam, Ensar-uş Şam ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin bulunduğunu, Türkmen köylerinin güvenliğini ise Türkmen birliklerinin sağladığını kaydetti. Suriye Türkmen Meclisi Yayladağı Şubesi Genel Sekreteri İzzet Sohta ise İdlib’in Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu’nun eline geçmesi sonrasında bölge genelinde saldırıların attığını söyledi. Saldırıların uçak, helikopter, tank ve havan toplarıyla düzenlendiğini kaydeden Sohta iki varil bombasının boş alana düştüğünü belirtti.

300 Kürt’e karşılık 3 militan

İslam Ordusu adlı grubun Suriye’nin İdlib kentine bağlı, Türkiye sınırına sadece 10 kilometre mesafedeki ed-Dana kasabasında 300 Kürt’ü kaçırdığı iddia edildi. PKK bağlantılı Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Nevaf Halil, Halep’e bağlı Afrin’den yola çıkan, 5 otobüs ve bir minibüsten oluşan konvoyun Halep’e giderken kontrol noktasında durdurulduğunu söyledi. PYD kontrolündeki Afrin’de tutuklanan 3 militanlarının serbest bırakılmasını isteyen İslam Ordusu, taleplerinin yerine getirilmesi üzerine daha sonra rehineleri serbest bıraktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle