GeriDünya İçki ve domuz eti satmayan markete kapatma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçki ve domuz eti satmayan markete kapatma

İçki ve domuz eti satmayan markete kapatma

Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeydoğusunda bulunan Colombes banliyösünde bir market, içki ve domuz eti satmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından kapatıldı.

NANTERRE Mahkemesi, Colombes Belediyesi’ne ait iş yerini kiralayan bir marketin, alkol ve domuz eti satmadığı için kira kontratının iptaline ve marketin faaliyetine son vermesine hükmetti.
Genel gıda maddeleri satan market, Colombes Belediye Başkanı Nicole Goueta tarafından “mahalledeki tüm kesimlere hitap etmediği” için eleştirilmiş, iş yeri sahibinin suçlamalara itirazları sonrası konu mahkemeye taşınmıştı.
Mahkeme, daha önce yapılan araştırmalarda markette Kuran ayetlerinin bulunduğu tablolar, İslam dünyası mutfağına dair mutfak ve ev aletleri ve helal damgalı ürünlerin satıldığının tespit edildiğini, belediyenin, iş yeri ruhsatını ‘genel gıda’ olarak verdiğini belirtti.

‘KİRA SÖZLEŞMESİNE AYKIRI’
Bu durumda, alkol ve domuz eti satışı yapmayan iş yeri sahibinin kira sözleşmesine aykırı davrandığının belirlendiğini kaydeden mahkeme, sözleşmenin iptaline ve market sahibinin gerekirse kolluk kuvveti kullanılarak binadan çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca market sahibine, 4 bin euro mahkeme masraflarını ödeme cezası verdi.

‘ARZ TALEP DENGESİ’ DEMİŞTİ
Geçen yaz Le Parisien gazetesine konuşan market sahibi, arz talep dengesi gözeterek, alkol ve domuz eti satmadığını söylemişti. Market sahibine sosyal medya üzerinden gönderilen destek mesajlarında durumun ayrımcılık olduğu belirtilerek, Fransa’nın her yerinde sadece belirli ürünlerin satıldığı marketlerin varlığı hatırlatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle