GeriDünya İçeride ilk zafer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçeride ilk zafer

İçeride ilk zafer
refid:12892947 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Obama, iç politikada ilk zaferini kazandı. Tarihi nitelikteki sağlık reformu yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde kıl payı farkla kabul edildi. Tasarıya sadece 1 oy veren Cumhuriyetçi kanat, Senato’daki rövanşa hazırlanıyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın “bir numaralı iç politika önceliği” olan sağlık reformu yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde 215’e karşı 220 oyla kabul edildi. Tasarının kabulü için en az 218 oy gerekiyordu. Cumhuriyetçi gruptan Demokrat başkanın planına 1 kabul ve 176 ret oyu çıktı.
Kararsız Demokratları ikna etmek için oylamadan hemen önce Kongre’ye gelerek bizzat devreye giren Obama, yoğun çalışmasından dolayı meclise teşekkür etti.
 Obama, “Reformu hayata geçirmeye sadece iki adım kaldı. Senato da aynı adımı atmalı. Bunu yapacağına da eminim”  dedi.
Kürtaj masraflarının sigorta kapsamından çıkarılması yönündeki taviz de, muhafazakarların ikna edilmesinde etkili oldu. Şimdi tasarının bir diğer versiyonunun Senato’da kabul edilmesi gerekiyor. Ardından iki tasarı, Kongre’nin her iki kanadı tarafından atanacak komitece birleştirilip onaylanacak. Uzmanlara göre, Obama’nın “yıl sonuna kadar bu iş bitecek” sözünü tutması zor. Cumhuriyetçiler ise sağlık reformunu Senato’da tamamen engelleyerek rövanşı almanın peşinde.
Pakette neler var
1 trilyon dolarlık tasarı yasalaşırsa, ABD sağlık sisteminde son 40 yılın en büyük değişimi yaşanacak. Devlet düşük gelirlilere sigorta desteği verecek. Büyük şirketler de çalışanlarını sigortalatmak zorunda kalacak. Halkın yüzde 96’sı sigorta sahibi olacak. Ayrıca, cinsiyet ve sağlık geçmişi gerekçe gösterilerek primler artırılamayacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle