Dünya Haberleri

DÜNYA

  İç savaş alarmı

  Hürriyet Haber
  04.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Washington’da yapılan Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi toplantısında ABD Genelkurmay Başkanı Pace ve Ortadoğu’dan sorumlu komutan Abizaid, "Irak iç savaşa sürükleniyor" dedi. Savunma Bakanı Rumsfeld de Irak’ta mezhep çatışmalarının tırmandığını doğrulamak zorunda kaldı.

  ABD Kongresi’nde dün yapılan toplantıda, Irak’taki iç savaş riski ilk kez en yüksek askeri kaynaklarca dillendirildi. Toplantıda ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, iç savaş ihtimalinin bulunduğunu belirtti ve çarpıcı bir yorum yaptı: "Bu konuda belirleyici faktör Amerikan ordusu değil, Iraklılar. Geçen yıl bunu tahmin etmiyorduk, ama görüyoruz ki tüm çabalarımıza rağmen iç savaş çıkabilir."

  Genelkurmay Başkanı Pace’e göre, Amerikalıların Irak’taki tek umudu yeni kurulan Irak hükümeti. Pace, Iraklıların farklı gruplara karşı nefretlerini bastırıp bir "uzlaşma kültürü" oluşturacağına inanmak istediğini söyledi.

  Pace’den önce söz alan ABD’nin Ortadoğu’dan da sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanı General John Abizaid de, "Mezhep çatışmaları durmazsa, iç savaş çıkar" uyarısında bulundu. Abizaid, Amerika’nın Irak’taki asker kaybının önümüzdaki günlerde daha da artabileceğini belirtti.

  SEÇİMLERİETKİLER

  Bush Yönetimi ise, "iç savaş" terimini kullanmamaya özen gösterek, Irak’taki kaosu "mezhep çatışması" olarak niteliyor. Dün senatörlerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, en üst düzey askeri yetkililerinin sözlerinden rahatsız olduğunu belli etti. Kasımdaki Kongre seçimleri öncesi zor bir sınav veren Rumsfeld, Irak’ta şiddetin arttığını kabul etmek zorunda kaldı. Amerikan Yönetimi ile ordunun uzlaştığı tek konu, herşeye rağmen askeri olarak bir süre daha Irak’ta kalmak.

  ’Irak’ın bölünme ihtimali yüksek’

  İNGİLTERE’nin görevden henüz ayrılan Bağdat Büyükelçisi William Patey, "Düşük yoğunluklu bir iç savaş ve Irak’ın bölünmesi, bu ülkede demokrasinin galip gelmesinden daha yüksek bir ihtimal" dedi. Patey, bunu önlemenin tek yolunun, Mehdi Ordusu’nun Lübnan Hizbullahı gibi güçlenmesini engellemek olduğunu savundu. Öte yandan Amerikan askerleri, Mehdi Ordusu’nun Şii lideri Mukteda el Sadr’ın çağrısıyla İsrail’in Lübnan harekatını protesto etmek üzere dün Bağdat’a akın eden protestoculara ateş açtı. Necef’ten miting alanına hareket eden otobüs konvoyunda bir Şii öldü, 16’sı yaralandı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise, şiddet eylemleri yüzünden Irak’ta ekonominin rayına girmediğini bildirdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı