GeriDünya İbrahim Rugova toprağa verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İbrahim Rugova toprağa verildi

İbrahim Rugova toprağa verildi
refid:975897 ilişkili resim dosyası

Kosova Başkanı İbrahim Rugova, Priştine'deki Şehitler Anıtı'nda devlet töreniyle toprağa verildi.Törende Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Aydın temsil etti.

/images/100/0x0/55ea835ef018fbb8f884e07a
Kosova Başkanı İbrahim Rugova'nın naaşı bu sabah Kosovalıların gözyaşları içinde parlamento binasından çıkarılarak top arabasıyla anma töreninin yapıldığı spor salonuna getirildi. Saygı duruşu ve milli marşın okunmasıyla TSİ 14.00'te başlayan törene, aralarında Devlet Bakanı Mehmet Aydın başkanlığındaki Türk heyetinin de bulunduğu 36 yabancı heyet katıldı.

Törende ilk konuşan BM Kosova Geçici Yönetim Misyon Başkanı Soren Jessen-Petersen, törendeki yüksek katılımın, Rugova'nın kişiliğini ve büyüklüğünü en iyi şekilde ortaya koyduğunu, Kosovalıların üzüntüsünü paylaşmak için burada olduklarını belirtti.

Petersen, vizyonunda şiddetten uzak, barışçı bir yaklaşım sergileyerek, yorulmaksızın çalışan Rugova için “O, sadece Fana'nın eşi, çocukları Mendim, Uke ve Teuta'nın babası değil, o Kosova'nın da babasıydı” dedi.

Başbakan Bayram Kosumi, Rugova'nın 20. yüzyılda Kosova'daki ulusal harekete barışçıl karakter kazandırdığını, onun sabırlı mücadelesiyle Kosova'nın bağımsızlık simgesi haline geldiğini söyledi. Kosumi, “Bizim ve Rugova'nın en büyük dileği AB'nin yeni üyesi olabilmektir” dedi.

AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana da Rugova ile çok zor ve çok iyi günlerde karşılaştığını, kendisini dost edindiğini, Rugova'nın samimi, fakat mücadelesinde ısrarlı olduğunu vurguladı.

Rugova'nın mücadelesindeki barışçı yaklaşımıyla Kosova ve uluslararası topluluğun saygısını kazandığını belirten Solana, Kosova'nın nihai statü görüşmeleri sırasında onun ölümünün, büyük bir kayıp olduğunu belirtti. Solana, Kosova'daki bütün toplulukların Kosova'nın Avrupa'daki geleceği için ele ele vermelerini istedi.

ABD Heyeti Başkanı Alphonso Jackson, ABD Başkanı George Bush'un taziyelerini ileterek başladığı konuşmasında, Rugova'nın ABD'nin gerçek bir dostu olduğunu kaydederek, Kosova halkının Rugova'nın barışçı yolunu izlemesini istedi.

Kosova Meclis Başkan Necat Datsi ise kapanış konuşmasında, Kosova'nın tarihsel lideri Rugova'nın ölümü nedeniyle büyük üzüntü içinde olduğunu kaydederek, Rugova'nın hayattayken efsaneleştiğini, Kosova'nın ABD'nin önderliğinde Avrupa ailesine katılma yolundaki hedefine özgür ve bağımsız bir ülke olarak ulaşacağını söyledi. Datsi, ABD ve AB'den, Rugova'nın hayali olan bağımsızlığın elde edilmesi için özellikle bu günlerde Kosova'ya destek sunmalarını istedi.

Anma töreninin ardından Rugova'nın naaşını taşıyan araç, Velania'da bulunan Şehitler Mezarlığı'ndaki son istirahatgahına doğru hareket etti. Cenaze korteji, TSİ 16.00'da Şehitler Mezarlığı'na ulaştı.

Cenaze töreni sırasında nöbet tutan Kosova Muhafız Gücü (KMG) Şeref Kıtası'nın havaya bir el ateş açmasıyla Rugova'nın cenazesi mezara bırakıldı ve tören tamamlanmış oldu.

Çok sayıda yabancı heyetin ve binlerce Kosovalının katıldığı tören, Rugova'nın Kosova Muhafız Gücü (KMG) mensupları tarafından 5 günde hazırlanan beyaz mermerden mezarına defnedilmesiyle sona erdi. Tabutla birlikte mezara bırakılan Rugova'nın mezarını örten beyaz mermer kapağın üzerinde sadece Rugova'nın adı, soyadı, doğum ve ölüm tarihleri yazılırken, herhangi bir dini simge yer almadı.

Defin törenine katılan heyetler, Rugova'nın mezarı başındaki eşi Fana, çocukları Mendim, Uke ve Teuta'yla amcası Ali Rugova'ya başsağlığı dileklerinde bulundu. Törene katılanlar son defa Rugova'nın mezarının başında saygı duruşunda bulundu. Kimileri sessiz durdu, kimileri Fatiha okudu.

Törene katılan çok sayıda yabancı ve yerli heyetler arasındaysa nüfusun yüzde 90'ı Müslüman olan Kosova'nın Başmüftüsü Naim Tırnava'nın başkanlığındaki Kosova İslam Birliği Heyeti, Kosova Katolik Kilisesi ve Vatikan heyetleriyle bazı tarikat liderleri yer aldı.

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle