GeriDünya I have a dream (Bir hayalim var)
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

I have a dream (Bir hayalim var)

Martin Luther King’in hayali fazlasıyla gerçekleşti. Barack Obama ilk siyahi başkan olarak Beyaz Saray’a girdi. Oysa o dönemde Afro–Amerikalıların hayali sadece beyazlarla eşitlikti.

Benim de bir hayalim var üstelik uygarlığa yakışacak kadar da basit. TBMM salonunda Cumhurbaşkanlığı Orkestrası kurulmuş. Mehmet Ali Şahin başkanlık kürsüsünde.  Ön sıralarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Ahmet Türk, grubu olmayan partilerin başkanları bütün milletvekilleri, Genelkurmay Başkanı ve diğer komutanlar, sivil toplum örgütlerinin başkanları, azınlıkların ruhani öncüleri hep birlikte orkestra şefi Rengim Gökmen yönetiminde Cemal Reşit Rey’in senfoni rapsodilerini oluşturan “Türkiye” adlı eserini dinliyorlar. 2009’a böyle birlikte, barış içerisinde, kucaklayarak, kutlayarak, huzurla veda ediyorlar.

İtalyan televizyonu RAİ’yi izliyorum. Roma’da ki Senato’dan Noel ve yılsonu konserini canlı yayınlıyor. Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano orada, Başbakan Silvio Berlusconi raporlu olduğunda yeri boş ama devletin üst düzeyi tam kadro Senato’da Vatikan’ın Başbakanı Kardinal Tarcisio Bertone Cumhurbaşkanının sağına oturmuş ünlü maestro Riccardo Muti’nin yönetiminde ki Cherubini Orkestrası'nın çaldığı Beethoven’in ünlü 5. Senfonisi'ni hep birlikte dinliyorlar.

Yıl boyunca kedi köpek gibi senato sıralarında kavga eden solcu ve sağcı senatörler şimdi yan yana oturmuş kendilerini müziğe kaptırmış görünüyorlar. Nefis bir sahne. Senato Başkanı Renato Schifani 5. Senfoni'nin barışı simgelediğini belirterek 2010’un kardeşlikle, dostlukla en önemlisi demokrasi olgusuyla geçmesini diliyor. Ardından herkes birbirine sarılıyor önce Noel sonra Yılbaşı kutlaması için kucaklaşıyor. Bu hayalimin 31 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşmesi için neler verirdim neler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle