GeriDünya Hz. Muhammed karikatürlerine Azerbaycan'dan tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hz. Muhammed karikatürlerine Azerbaycan'dan tepki

Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi, önce Danimarka daha sonra diğer bazı Avrupa ülkeleri gazetelerinde İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasına karşı bir bildiri yayınlayarak, “İslam dünyasının ayrılmaz parçası olan Kafkas Müslümanları, kutsal dini duyguların tahkir edilmesinin kabul edilemeyeceğini” duyurdu.

Bildiride, “Bu anlamda zor dönemde bir Batı Avrupa ülkesinde İslami değerlerin kasıtlı olarak alçaltılmasını, Peygamber Hazreti Muhammet ile ilgili saygısızca davranılmasını asli suç olarak değerlendiriyoruz. Bu sadece Müslümanlara yönelik değil, aynı zamanda tüm insanlığı hedef alan bir tahribattır” denilerek, bu girişimlerin çok tehlikeli olduğu kaydedildi.

Azerbaycan'da tüm dinlere, dini sembol ve hükümlerine saygı gösterildiği belirtilen bildiride, “Diğer dinlerin temsilcilerinin de Müslümanlar tarafından hiddetle karşılanan bu çirkin adıma karşı itirazlarını dile getireceğine, dinlerarası ilişkilerin sağlıklı bir mecraya yöneltilmesi için ellerinden geleni esirgemeyeceklerine inanıyoruz. Bu, dünyanın kurtuluşu, uluslararası istikrarın korunması, medeniyetler arasında sorun çıkartmayı önlemek için gereklidir” denildi.

Danimarka başta olmak üzere Avrupa ülkeleri hükümetlerinden ”işlenen ağır suçtan dolayı dünya Müslümanlarından özür dilemeleri, suçu işleyenlerin cezalandırılması, benzeri gelişmelerin olmaması için de gerekli önlemlerin alınması” talebinde bulunulan bildiride, Müslümanların da bu tür hareketlere göre tahrike kapılmamaları, itidalli ve yüksek manevi değerlere uygun davranmaları çağrısında bulunuldu.

Bu arada Rusya'nın Güney Kafkasya bölgesindeki Müslüman toplumların dini kurumu olarak tanınan Dağıstan Dini İdaresi ise Avrupa mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, “enformasyon, ulusal siyaset ve dış ilişkiler bakanlığı”ndan verilen bilgiye göre, dün cuma namazına katılanlar, karikatürlerle ilgili tepkilerini aktardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle