GeriDünya Hürriyet'e saldırıyı dış basın böyle gördü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet'e saldırıyı dış basın böyle gördü

Hürriyet'e saldırıyı dış basın böyle gördü
refid:30006974-spot ilişkili resim dosyası

Hürriyet'e düzenlenen çirkin saldırı dış basında büyük yankı buldu.

Fransız haber ajansı AFP, "Hürriyet'i Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini çarpıtmakla suçlayan bir grup AKP destekçisi, gazetenin merkez binasına saldırdı" sözleriyle duyurdu. Haberde, "150 kişilik grup İstanbul'un Bağcılar ilçesindeki Hürriyet binasına AKP lehine sloganlar atarak taşlarla geldi, camları ve giriş kapısını kırdı" denildi.

İngiliz Reuters haber ajansı ise saldırıyı şu ifadelerle aktardı: Yaklaşık 200 kişi, Erdoğan yanlısı sloganlar atarak, sözlerini yanlış aktarmakla ve Cumhurbaşkanı'nın Dağlıca saldırısından siyasi çıkar sağladığını ima etmekle suçladıkları Hürriyet gazetesinin İstanbul'daki ofisine saldırdı. Ellerinde taş ve sopa bulunan göstericiler camları kırdı.

Alman Focus dergisi, "Erdoğan destekçileri gazeteye saldırdı - 150 kişilik grup taş fırlattı" başlıklı haberinde, "AKP destekçileri Hürriyet gazetesinin İstanbul'daki ofisine baskın yaptı ve özel polis güçleri tarafından durduruldu. 150 kişi binayı taş yağmuruna tuttu" diyerek haberi duyurdu.

Hürriyete saldırıyı dış basın böyle gördü

Alman Bild gazetesi de haberi "Erdoğan destekçileri Hürriyet'in merkezine saldırdı" başlığıyla verdi. Haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine slogan atan grup gazetenin Bağcılar semtindeki binasının girişini işgal etti" denildi.

Hürriyete saldırıyı dış basın böyle gördü

Almanya'nın resmi radyo istasyonu Deutschlandfunk haberi "AKP destekçileri Hüriyet gazetesinin binasına saldırdı" başlığıyla verdi.

BBC Türkçe ise haberi "Hürriyet Gazetesi'ne taşlı sopalı saldırı" başlığıyla duyurdu.

Hürriyete saldırıyı dış basın böyle gördü

Haber Avusturya basınında da yankı buldu.

Hürriyete saldırıyı dış basın böyle gördü

Die Presse gazetesi, "Hürriyet Gazetesi'ne 150 civarında AKP taraftarı tepki gösterdi ve gazete binasına taşlı sopalı saldırı düzenlediler" derken, Der Standard gazetesi, "Hürriyet'in Bağcılar'daki merkezine 150 kişilik AKP taraftarı baskın düzenledi. Kapıları, camları kıran grup gazete binasının önünde sloganlar attı" diye yazdı.

Hürriyete saldırıyı dış basın böyle gördü


Hürriyet gazetesine yapılan saldırı İspanya'nın önemli fikir gazetelerinden ABC'de tam sayfa yer buldu. ABC, haberi "Erdoğan'a muhalif bir gazete saldırıya uğradı" başlığı ile okuyucularına duyurdu. Özgürlüğü ve ilericiliği savunan Hürriyet'in Türkiye'nin en büyük gazetesi olduğunu da hatırlatan ABC, bu saldırının basın özgürlüğüne yapıldığına dikkat çekti.

FRANSIZ BASINI
France 24’ün internet sitesinde yer verdiği haberde, “Erdoğan’ın bir televizyon programındaki sözlerini çarpıtmakla suçlanan Hürriyet gazetesinin merkezine, bir grup partili tarafından saldırı düzenlendi” denildi.

Hürriyet’e yapılan saldırının “basın özgürlüğü” için artan bir endişe kaynağı olduğunu belirten Fransız medya organı, geçmişte Erdoğan’ı eleştiren gazeteciler hakkında da soruşturma açıldığını vurguladı.

RTS info ise haberinde, “Hürriyet Gazetesi, Erdoğan yanlısı grubun saldırısına uğradı” başlığıyla verdiği haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir TV programındaki sözlerini veren gazetenin internet sitesine karşı tepki olarak AK Partili bir grubun gazetenin kapı ve camlarını taşladığını yazdı.

İRAN BASINI DA DUYURDU
İran devlet televizyonu, bir grup AK Parti taraftarının Hürriyet'in İstanbul'daki binasına saldırdığını aktardı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı İSNA ise, "Hürriyet'e yapılan saldırı, Türkiye'deki basın özgürlüğüne yönelik endişelerin arttığı ve Cumhurbaşkanı'nın kendisini eleştiren gazetecileri mahkemeleri kullanarak yasal takibe aldığı bir döneme denk geldi" ifadesini kullandı.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA ve yarı resmi nitelikli Mehr ve ABNA ajansları da olaya yer verdi.


False