GeriDünya Hürriyet yazdı lobici bıraktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet yazdı lobici bıraktı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD’deki sözleşmeli lobicisi olan Robert Livingston, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan ‘Center for Security’ adlı kuruluş ile tüm ilgisini kesti.

Türkiye’den yılda iki milyon dolara yakın para alan Livingston’ın, bu kuruluşun ‘Ulusal Güvenlik Tavsiye Kurulu’ üyesi olduğunu Hürriyet ortaya çıkarmıştı. Robert Livingston, Hürriyet’i arayarak, neo-con (yeni muhafazakar) eğilimleri bulunan bu kuruluştan istifa ettiğini bildirdi.

Olaylar, söz konusu düşünce kuruluşunun Başkanı ve CEO’su Frank Gaffney’nin, Washington Times’ta yazdığı makaleyle başladı. Gaffney, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’yi ‘İslamcı-faşist’ bir düzene doğru götürdüğünü ileri sürmüş ve AB’nin de Türkiye’ye ‘hayır’ demesi gerektiğini savundu.

HABERİNİZ DOĞRU

Ardından, Türkiye’nin sözleşmeli lobicisi Robert Livingston’ın Gaffney’nin başında bulunduğu kuruluşta ‘Ulusal Güvenlik Tavsiye Kurulu’ üyesi olduğu ortaya çıktı. Livingston, Hürriyet’e, ‘Haberiniz doğrudur’ dedikten sonra, görüşlerini kesinlikle paylaşmadığı Gaffney ile konuştuğunu belirtti. Livingston, ‘ABD’nin değerli bir müttefiki hakkındaki yanlış yargılarını değiştirmeye çalıştım, ancak olmadı. Ben de derhal istifa mektubumu hemen faksladım. İstifamı ayrıca sözel olarak sundum’ dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Frank Gaffney’nin makalesi için ‘ahlak dışı’ ifadesini kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de makalenin ‘kasıtlı’ olduğunu söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle