GeriDünya Hummer çaldıran ordu sınırları koruyabilir mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hummer çaldıran ordu sınırları koruyabilir mi

Hummer çaldıran ordu sınırları koruyabilir mi
refid:3855234 ilişkili resim dosyası

Yunanistan’da sabıkalı bir hırsızın karakoldan kaçtıktan sonra askeri birliğe girip Hummer cip çalması basın tarafından skandal olarak değerlendirildi. Gazeteler, "Disiplin olmadığında, ordu misyonunu yerine getiremez. Sınırları sürekli bir tehdit ile karşı karşıya bulunan Yunanistan’ın asla öyle bir lüksü olamaz" diye yazdılar.

YUNANİSTAN’da sabıkalı bir hırsız, ülkenin milli güvenlik sistemini altüst etti. Nikolaos Buçikas adlı hırsız hem polis teşkilatının hem de silahlı kuvvetlerin itibarını ciddi şekilde sarstı.

Atina’dan 80 kilometre mesafede bulunan Evia (Eğriboz) bölgesinin Halkida şehrinde önceki gün yakalanan 32 yaşındaki sabıkalı hırsız emniyet müdürlüğüne götürülerek nezarethaneye kondu. Buçikas, ailesinin getirdiği temiz çamaşırları giyeceği bahanesiyle gece geç vakit tuvalete gideceğini söyledi. Tuvaletten nezarethaneye döndüğünü zanneden nöbetçi polisin dikkatsizliğinden yararlanarak elini kolunu sallaya sallaya emniyet müdürlüğünden çıkan Buçikas, karanlıkta koşmaya başladı.

Birkaç yüz metre ötede Yunan Kara Kuvvetleri’nin piyade birliğinin kapısından geçerken nöbetçi askerin uyuduğunu
/images/100/0x0/55ea0fb9f018fbb8f868c525
fark etti. Askeri birliğe girip Hummer tipi bir cip aldı. Gürültüden uyanan nöbetçiye de kar nedeniyle mahsur kalan bir köye gittiğini söyleyerek ortadan kayboldu.

Askeri Hummer ile Evia bölgesinde dolaşmaya başlayan Buçikas, karnı acıkınca bir fırının önünde durup börek aldı. Hummer’i kullanmasını bilmediğinden fırının önünde park etmiş bir araca çarptı. Şüphelenen fırıncı durumu polise bildirdi. Buçikas’ın emniyet müdürlüğünden kaçtığı ve askeri birliğe girerek cip çaldığı ancak o zaman anlaşıldı.

Polis de Kara Kuvvetleri de Buçikas’ı yakalamak için seferber oldu. Savunma Bakanı Spilios Spiliotopulos, Kara Kuvvetleri Komutanı Nikolaos Duvas’a cipin bulunması ve Buçikas’ın yakalanması için 2 saat süre tanıdı.

Tenha bir yolda 1.5 metre yüksekliğindeki kar yığınına saplanınca Hummer’i terk etmek zorunda kalan hırsız, ısınmak için yakında bulunan terk edilmiş bir eve girdi ve uyuyakaldı. Bir süre sonra güvenlik güçleri kara saplanmış cipi buldu ve Buçikas’ı yakaladı.

Olayın ortaya çıkmasından sonra Atina, Kara Kuvvetleri Komutanı Duvas’ın istifasının istendiği ididalarıyla çalkalandı. Ancak, bu iddialar doğrulanmadı. Gerek polis teşkilatında gerekse kara kuvvetlerinde yeminli soruşturma başlatıldı. Yunan basını "skandal" ve "fiyasko" olarak yorumladığı olay hakkında "Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile ordu disiplin esası üzerine kurulur. Disiplin olmadığında, ordu misyonunu yerine getiremez. Sınırları sürekli bir tehdit ile karşı karşıya bulunan Yunanistan’ın asla öyle bir lüksü olamaz" diye yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle