Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hükümet kurulsun diye ayaklandılar

  Hürriyet Haber
  25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus ve Arnavutluk’ta halk iktidarı devirmek için ayaklanırken Haziran ayından bu yana hükümetsiz yaşayan Belçika’da ise vatandaş hükümet kurulsun diye isyan etti.

  İnternet üzerinden organize olan 34 bin Belçikalı dev bir protesto gösterisi düzenleyerek, bir türlü anlaşamayan Flaman ve Valon politikacılara öfke gösterisinde bulunarak “UTANIN” diye haykırdı.
  Avrupa’da hükümetsizlik rekoru kıran Belçikalıların öfkesi sokaklara taşarken pazarlıklarda görev alan yedi siyasi partiden herhangi bir tepki gelmedi. Siyasi yorumcular da bu tür sokak isyanlarının 11 milyon nüfuslu ülkede yetkilileri harekete geçirmeye yetmeyeceğini savundu. Göstericiler, “Ne mi istiyoruz? Hükümet istiyoruz” diye bağırdı. Le Soir, protestoyu “Düzene Çağrı” başlığıyla verirken, Flaman De Standaard Gazetesi, eylemcilerin “güçlü bir mesaj” verdiğini söyledi. Siyasi yorumcular ise “Şimdi ne olacak” diye soruyor. Flemenkçe konuşan Flamanlar, ülke nüfusunun yüzde 60’ı oluşturuyor. Kendi bölgeleri için bütçeden daha fazla pay verilmesini ve otonomi istiyorlar.

  Bilgi notu 

  Ocak ayında Belçika, 224 günle Avrupa’da hükümetsiz kalan devlet rekorunu kırmıştı. Dünya rekoru ise Irak’a ait.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı