Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hükümet kuramayan Hollanda çıkış arıyor

  AA
  18.05.2017 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Hollanda meclisindeki siyasi partiler, 15 Mart’ta yapılan genel seçimlerden 61 gün sonra koalisyon görüşmelerinin tıkanması nedeniyle yeni bir koalisyon arayışı için mecliste bir araya geldi.

  BAŞBAKAN Mark Rutte, VVD, CDA, D66 ve GL arasında yapılan koalisyon görüşmelerinin tıkanmasına ilişkin mecliste yaptığı açıklamada, “Daha önce söylenildiği gibi göç konusunda anlaşamadık. Bu konuda birini suçlamak doğru olmaz. Bu bir sonraki müzakerelerde bir araya gelme şansını azaltır ama bu dört partinin tekrar koalisyon görüşmelerinde bulunma ihtimali çok düşük çünkü VVD ile GL arasındaki fark çok büyük” dedi.

  Başbakan Rutte, aşırı sağcı PVV lideri Geert Wilders’i güvenilir bulmadıkları için kesinlikle PVV ile hükümette bulunmak istemediklerini ifade ederek, “Bunun dışında diğer partilerin hepsi ile görüşmeye açığız” diye konuştu.
  D66 lideri Alexander Pechthold, istikrarlı bir koalisyon kurulması gerektiğine işaret ederek, sağ ve solun birleştiği bir koalisyon hükümetinin taraftarı olduğunu belirtti. Edith Schippers bütün siyasi parti liderleriyle ayrı ayrı görüşerek tavsiyelerini alacak.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı