GeriDünya Hukuk savaşında zafer Bush'un
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hukuk savaşında zafer Bush'un

ABD'nin en yüksek yargı makamı olan Federal Mahkeme'nin beklenen tarihi kararında, Florida Yüksek Mahkemesi'nin elle sayıma izin veren kararı anayasaya aykırı bulunarak, geri gönderildi.

Bu durumun, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush adına zafer anlamına geldiği yorumları yapılıyor.

Karmaşık bir açıklama yayımlayan dokuz yargıçlı ABD Federal YüksekMahkemesi, 2'ye karşı 7 oyla aldığı kararında, elle sayıma izin veren Florida Yüksek Mahkemesi'nin, bu kararında, anayasaya aykırı davrandığına ve daha fazla değerlendirilmesi gerektiği hükmüne vardı.

Federal Yüksek Mahkeme, Florida Yüksek Mahkemesi'nin hatalı davrandığını ve Florida eyaletinde bütün oyların eşit değerlendirileceği şekilde bir düzenleme sağlaması gerektiğini belirtti, ''ancak hatayı düzeltmek için zaman olmadığı'' sonucuna vardı. Mahkeme, bu sonuca 4'e karşı 5 oyla ulaştı.

Adli ve siyasi gözlemcilere göre, mahkemenin bu kararı, Demokrat Partili Al Gore'un elle sayıma bağladığı umutlarına darbe indirirken, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush için açık bir zafer anlamına geliyor.

Gore'un avukatlarından Laurence Tribe da Gore tarafından gelen ilkgeri çekilme işaretini vererek, mahkeme kararının Bush adına açık bir zafer olduğunu ve Gore'un artık geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

GORE'A BİR DARBE DE FLORİDA'DAN GELDİ

ABD kaamuoyu başkanlık seçimlerine ilişkin Federal Yüksek Mahkeme'den çıkacak kritik kararı beklerken, Martin ve Seminole ilçelerinde postadan gelen 25 bin oyun geçersiz sayılmasına ilişkin açılan davada, Florida Yüksek Mahkemesi'nden, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush lehine karar çıktı.

Florida Yüksek Mahkemesi, Seminole ve Martin ilçelerindeki postadan gelen 25 bin oyun sayılmasında yer yer düzensizlikler tespit edilmesine rağmen, bunun, sonucu değiştirecek oranda olmadığı ve yolsuzluk yapıldığına ilişkin işaret bulunmadığı sonucuna vardı.

Mahkemenin 6'ya 0 aldığı karar, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush'a önemli bir kazanım getirirken, rakibi Demokrat Partili Al Gore,önemli bir dayanağını daha kaybetmiş oldu.

Siyasi gözlemciler, bu durumda Gore'un tebrik mesajını göndermesinin söz konusu olabileceğine işaret ediyorlar. Ancak Gore ve kampanya yetkilileri, seçimin sonu olarak kabul edeceğine dair doğrudan bir açıklama yapmadılar.

Gore'un avukatlarından David Boies, ''muhtemelen'' yolun sonuna geleceklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle