Dünya Hücum hazırlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hücum hazırlığı

Geniş kapsamlı saldırıya hazırlanan ABD, Özbekistan'dan sonra, Tacikistan'a da istihbarat subaylarından oluşan kalabalık bir birlik yolladı. Tacikistan'ın da devreye sokulması, Afganistan'ı çembere almada önemli bir adım oldu.

ABD'nin Afganistan'a son darbeyi indirmek amacıyla, geniş kapsamlı bir saldırı için hazırlık yaptığı bildiriliyor.

ABD bu amaçla, Ortaasya ülkelerine binlerce asker yığmaya hazırlanıyor. ABD, Özbekistan'dan sonra, Tacikistan'a da istihbarat subaylarından oluşan kalabalık bir birlik yolladı.

ÇEMBER HAREKATI

Başkent Duşanbe'ye inen Amerikan istihbarat subayları, Tacikistan'da bulunan eski Sovyet askeri üsleri Kulab, Kurgan-Tübe ve Hocad'ın ne derece kullanıma müsait olduklarını tespit edecekler.

Böylece ABD, Tacikistan'ı da operasyona aktif olarak katarak, Afganistan'ı tam olarak çember altına alma planını hayata geçirmek üzere önemli bir adım atmış oldu.

Tacikistan yönetiminin de 30 milyon dolar tutarındaki, üsleri kullanma bedeline cazip baktığı belirtiliyor.

B-52'LER VURUYOR

ABD hava saldırıları da yoğunlaşarak sürüyor. Amerikan B-52 bombardıman uçakları, dün Afganistan'ın kuzeyindeki Talokan kenti civarında Taliban mevzilerini hedef aldı.

Taliban rejimine karşı savaşan Kuzey İttifakı sözcüsü Muhammed Ebil, B-52'lerin Tacikistan sınırı yakınındaki Talokan'ın çevresinde bulunan 3 yeri bombaladığını ve Amerikan jetlerinin de kentin doğusunu vurduğunu söyledi.

Talokan, Eylül 2000'de Taliban güçlerinin eline geçinceye kadar muhalefetin başkenti durumundaydı.

Talokan kentini ele geçirmeye çalışan muhalif güçler, 5. haftasına giren Amerikan bombardımanına rağmen bu hedefinde önemli bir ilerleme kaydedemedi.

Yıllarca sürmeyecek

Hindistan'da bulunan ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan'daki askeri harekátın her geçen gün daha etkili olduğunu belirtti ve harekátın tamamlanmasının yıllar almayacağını söyledi. Rumsfeld, Hintli meslektaşı George Fernandes ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ‘‘Meşru savunmaya yönelik askeri operasyon yapıyoruz. Teröristlerin vurabileceği her muhtemel hedefi savunmak imkansız. Bu yüzden en iyisi savaşı onlara götürmek’’ diye konuştu. Bombardımanın etkinliğinin her geçen gün arttığını kaydeden Rumsfeld, ‘‘Afganistan'daki operasyonun yıllar alacağını düşünüyor muyum? Hayır. Mümkün olan en kısa sürede bitecek’’ dedi.

Boş elle savaş olmaz

Kapsamlı saldırıya katılmaya hazır olabilmesi için yoğun çaba harcanan Kuzey İttifakı'nın bazı lider ve komutanları, ABD'nin taarruz hazırlığına karşı karamsar bir tablo çizmeye devam ediyor. İttifak komutanları, bir aydır süren yoğun bombardımana karşın, Taliban'ın hálá gücünü koruduğunu söylediler. Kuzey İttifakı komutanlarından Hacı Muhammed Zaman, bu mücadelede uluslararası desteğin yetersiz olduğunu söyledi. Zaman, ‘‘Boş elle savaşılmaz. Afganistan'ın doğusunda Taliban'a karşı taarruza geçmeye hazırız, ancak yeterli destek gelmiyor. Elde yok avuçta yok’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle