Dünya Haberleri

DÜNYA

  HRW: Türkiye’de insan hakları ve hukukun üstünlüğü erozyona uğradı

  CİHAN
  13.08.2014 - 09:42 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu belirttikten sonra, ‘‘Üç dönem başbakanlık yapmış ve AKP’nin de lideri olan Erdoğan'ın, Türkiye’nin modern tarihinde yerini alacağı garanti. Anlaşılması zor bir şekilde son iki yılda Erdoğan gücünü pekiştirdikçe ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğünün erozyona uğradığı bir gerçek’’ eleştirisi geldi.

  HRW’nun Türkiye uzmanı Emma Sinclair-Webb tarafından kaleme alınan açıklamada, Türkiye’de askeri vesayetin kalkmasının önemli olduğu ancak bunun hükümetin hesap verebilirlik ve bağımsız bir adalet sisteminin herkese eşit şekilde işlediği anlamına gelmediği vurgulandı.

  Bakan ve bakan çocuklarının isminin karıştığı 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının patlak vermesinin ardından Erdoğan hükümetinin birçok kanunu kendi ajandasına göre değiştirdiğine işaret eden Sinclair-Webb, sosyal medyanın da ‘‘ağzına bağ’’ vurulmaya çalışıldığını dile getirdi.

  Açıklamada, yolsuzluk soruşturmasına defalarca hükümetin müdahale ettiği, yargı sistemini suçlayıcı açıklamalar ile toplumda kutuplaşma yapan söylemler kullanarak eleştirdiği ifade edildi.

  Erdoğan’ın balkon konuşmasında 77 milyonunun cumhurbaşkanı olacağı yolundaki sözlerine HRW’nun Türkiye uzmanı Sinclair-Webb, "Eğer Türkiye demokratik bir ülke olma amacında ise, herkesin insan haklarının bir hak olduğu idrakine vararak yeni cumhurbaşkanı da dahil her politikacının bu konuda acil adımlar atması gerek" diye yazdı.

  İnsan haklarındaki eksiklikler ile adaletteki bu açığın Kürt sorununun da tam kalbinde yatan problem olduğuna işaret eden HRW'nun açıklamasında, "Gazeteciler, Erdoğan gücünü nasıl koryacağı ve AKP’yi kontrol edip edemeyeceğini tartışıyor. Uzun vadede Türk halkı hesap veren bir hükümet ve insan haklarına pür dikkat eden bir politik lider istiyor mu? İşte bu sorunun cevabı Türkiye’nin de demokratik geleceğinde kilit rol oynayacak" denildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı