GeriDünya Hristofyas: İngiltere'nin toprak önerisi olumlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hristofyas: İngiltere'nin toprak önerisi olumlu

Hristofyas: İngiltere'nin toprak önerisi olumlu

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitiris Hristofyas, İngiltere'nin Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması şartıyla Ada'daki üs topraklarının yarısına yakınını geri verme önerisini

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dün akşam Londra'da, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüştü.
Rum radyosunun haberine göre, 45 dakika süren görüşmeden sonra açıklama yapan Hristofyas, İngiltere'nin Kıbrıs'taki üsleriyle ilgili önerisini, Rum hükümetinin olumlu gördüğünü ifade etti.       

Rum yönetimi ile İngiltere arasında Haziran 2008'de imzalanan mutabakat zaptını hatırlatan Hristofyas, İngiltere'nin bu anlaşma doğrultusunda, kalıcı ve çalışabilir çözüm çabalarına katkıda bulunmasını beklediklerini söyledi.

Kıbrıs müzakerelerinde önemli ilerleme sağlanmamasının sorumluluğunun Türkiye ait olduğunu da iddia eden Hristofyas, Gordon Brown'un gösterdiği ilgi ve anlayıştan memnun olduğunu belirtti.

BROWN GÖRÜŞMEDEN MEMNUN

Görüşmeden memnun olduğunu ifade eden Başbakan Gordon Brown da Hristofyas'ın, müzakerelerde ilerleme sağlanmasında çok büyük cesaret ve kararlılık gösterdiğini belirtti. Brown, iki liderin çözüm konusunda taahhütte bulunduğunu hatırlattı.

Brown, "Müzakerelere destek için işaret olarak, Kıbrıs'ta bir çözüm durumunda, Birleşik Krallığın BM'ye, adadaki askeri üs alanlarından yaklaşık yüzde 50'sini Birleşik Kıbrıs'a sunmayı teklif ettiğini teyit edebilirim. Bu toprakla ilgili ne yapılması gerektiği iki liderin müzakerelerine bağlıdır" dedi.

Brown ayrıca, söz konusu teklifin BM'ye dün yapıldığı ve önerilen 116.5 kilometrekarelik alanın Ada'nın yüzde 3'lük kısmını kapsadığı belirtildi.

Kıbrıs'ta Birleşik Krallık egemenliğindeki yaklaşık 255 kilometrekarelik Dikelya ve Akrotiri bölgeleri, bu ülkenin askeri üsleri olarak kullanılıyor.

TALAT: TEKLİF DEĞERLENDİRİLECEK

İngiltere'nin sürpriz teklifini değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün, önerinin, müzakerelerde harita ve toprak konuşulurken değerlendirileceğini belirtmişti.

Talat, teklifin, Rum tarafının bu konudaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak algılanabileceğini söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle