Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hong Kong'da polis göstericilere ılımlı davranıyor

  hurriyet.com.tr
  30.09.2014 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Hong Kong'da binlerce demokrasi yanlısı kişi gösterilerine devam ederken, göz yaşartıcı ve biber gazlarıyla müdahale yapmaktan kaçınan polis güçleri, bazı mahallelerden çekilmeye başladı. Hong Kong Yönetimi Başkanı CY Leung ise demokrasi yanlısı protestoculara seslenip 'gösterileri derhal sona erdirmeleri' çağrısında bulundu.

  "Occupy Central" adını alan hareketin eylemcilerinin temel talebi, özgür başkanlık seçimi. Eylemciler, Pekin'in Hong Kong'da 2017'de yapılacak başkanlık seçiminde aday tercihlerine müdahale etmemesini ve seçimlere kısıtlama getirmemesini istiyor.

  Hong Kong'da polis ve göstericiler arasındaki çatışmalardan sonra, kentte bugün daha sakin bir atmosfer olduğu gözleniyor.

  Hong Kongda polis göstericilere ılımlı davranıyor

  Kent merkezindeki ana yolları kapatan, daha çok üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan göstericiler, gece boyunca caddelerde oturarak şarkılar söylediler, oyunlar oynadılar.

  Bir İtalyan restoranında garson olarak çalışan 23 yaşındaki Priscilla Cheung, "Çin hükümeti, medyamızı kontrol altına almaya çalışıyor. Özgürlüklerimizi kaybediyoruz" dedi. Cheung, Çin'in Milli Bayramı olan 1 Ekim'den önce, yetkililerin göstericiler tarafından kapanmış yolları açmak için müdahalede bulunacağından endişe ettiklerini belirtirken, "İnsanlar gerçekten çok korkuyor" diye konuştu.

  Hong Kongda polis göstericilere ılımlı davranıyor

  Polis güçleri, göstericilere karşı pazar akşamından pazartesi sabahına kadar 87 kez müdahalede bulunmuştu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, polis ve göstericiler arasındaki çatışmalarda, 12'si polis olmak üzere 41 kişi yaralandı.

  Polis, gazlı müdahalelerinin ardından göstericilerin dağılmaması üzerine, taktiğini değiştirerek daha ılımlı bir yol izleyemeye başladı ve Hong Kong'taki birçok bölgeden çekildi.

  Bazı polis memurlarının göstericilerle sohbet ettiği ve hatta şakalaştığı görüldü.

  Hong Kongda polis göstericilere ılımlı davranıyor

  ‘EVLERİNİZE DÖNÜN’ ÇAĞRISI
  Protestocuların istifa çağrılarını reddeden CY Leung, görevini bırakmanın 'geriye doğru atılan bir adım' olacağını söyledi.

  CY Leung, "Genel seçim hakkı uygulaması kazanılmadan önce yapılacak personel değişikliği, Hong Kong'un liderini Seçim Komitesi modeliyle seçmeye devam etmesine yol açar" diye konuştu.

  Hong Kong lideri, öğrenciler ve Merkezi İşgal Et eylemcilerinden oluşan protestoculara 'evlerine dönmeleri' çağrısı yaptı.

  Hong Kongda polis göstericilere ılımlı davranıyor

  Hükümet yetkilileri, güvenlik önlemi olarak, göstericilerin konuşlandığı bölgelerdeki okulların bugün de kapalı olacağını belirtti.

  Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da 2017'de yapılacak özel temsilci seçiminde adayların geniş temsili bir komite tarafından seçilmesine karar vermişti. Ancak bölgedeki "tam demokrasi" yanlıları, bu komitenin Çin hükümetine sadık üyelerden oluşacağını savunuyor ve seçimin evrensel standartlara uygun olarak yapılmasını talep ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı