GeriDünya Honduras'ta devrik başkan sürgün edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Honduras'ta devrik başkan sürgün edilecek

Honduras'ta darbenin atadığı geçici hükümet, Brezilya Büyükelçiliğinde sığınmakta olan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın ülkeden ayrılarak Meksika'ya sürgüne gitmesine izin verdiğini açıklarken, Zelaya'nın dışardaki statüsüyle ilgili tartışmalar olduğu belirtildi.

Geçici hükümetin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Milton Mateo, dün gece Meksika'nın, Zelaya'nın ülkeden çıkışı için geçiş izni istediğini, söz konusu iznin imzalanarak Brezilya Elçiliği'ne gönderildiğini söyledi.

Mateo, ayrıca Meksika hükümetinin Zelaya ile karısı ve iki çocuğunu almak üzere bu ülkeye bir uçak gönderdiğini kaydetti. Meksikalı bir yetkili ise, Zelaya'nın Meksika'ya getirilme olasılığının doğduğunu belirtti.

Honduras İçişleri Bakanı Oscar Raul Matute de, daha sonra CNN'e yaptığı açıklamada, Meksika hükümetinin Zelaya'nin ülke dışına çıkışı için geçiş izni verilmesi başvurusunda bulunduğunu, ancak burada Zelaya'nın Meksika'ya devlet başkanı mı yoksa sığınma isteyen bir Honduras vatandaşı olarak mı gideceğinin belli olmadığını söyledi.

Zelaya ise, Globo radyosuna yaptığı açıklamada, askerlerce kuşatılan elçilikte kalışıyla ilgili olarak rızaya dayalı bir çözüm bulunması yönünde görüşmeler yaptığını anlattı.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon ve Dominik Devlet Başkanı Leonel Fernandez ile görüştüğünü anlatan Zelaya, "devlet başkanı olarak makamına saygılı, yasalara saygılı bir müzakereci çözüm istediğini" ifade etti.

Manuel Zelaya, yurt dışındaysa siyasi faaliyetlerinin devam etmesine izin verecek bir statü istediğini, siyasi mülteciliği kabul etmeyeceğini, "çalışmalarının sürdürebilecek bir misafir gibi ağırlanmak istediğini" söyledi.

Zelaya, 28 Haziranda darbeyle iktidardan ve ülkeden uzaklaştırılmış, darbe uluslararası kamuoyunca kınanmıştı. Zelaya, darbenin ardından 21 Eylülde gizlice ülkesine dönerek Brezilya Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle