Dünya Haberleri

DÜNYA

  Honduras da Irak'tan asker çekiyor

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 07:39 | Son Güncelleme:

  İspanya'nın ardından Orta Amerika ülkesi Honduras da askerlerini Irak'tan çekeceğini açıkladı. Tayland, saldırıya uğramaları halinde Irak'taki sıhhiye ve istihkam birliklerini geri çekeceğini açıkladı.

  Honduras Devlet Başkanı Ricardo Maduro, televizyonda yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak'ta görev yapan 370 askerinin, mümkün olan en kısa zamanda geri çekileceğini söyledi.     

    

  Maduro, bu kararın, koalisyon ülkelerine iletildiğini de kaydetti.

    

  Irak'ın Necef kentinde El Salvador ve Dominik Cumhuriyeti askerleriyle birlikte İspanya komutası altında görev yapan Honduras birliklerinin, 1 Haziran'da geri çekilmesi planlanıyordu.   

  TAYVAN SALDIRI OLURSA ÇEKİLECEK


  Tayland, saldırıya uğramaları halinde Irak'taki sıhhiye ve istihkam birliklerini geri çekeceğini açıkladı.
  Başbakan Thaksin Shinawatra, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Ölü ya da yaralımız olursa, onları orada tutmam'' dedi.


  Thaksin hükümeti, Kerbela kentine geçen yıl insani çalışmalar içingönderdiği 451 askeri çekmesi yönünde, giderek artan baskı altında bulunuyor.

   

  POWELL'IN SURİYE'DEN TALEBİ

   

  Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD'nin bölgedeki varlığına karşı çıkan militanların ülkeye girişini engellemek için Suriye'den Irak sınırına takviye asker göndermesini istedi.

    

  Powell, Associated Press ile yaptığı söyleşide, Suriye'nin sınır kontrolü için adımlar attığını belirterek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a geçen hafta gönderdiği mektupta, bu konuda daha fazlasının yapılmasını istediğini söyledi.

    

  Colin Powell, 965 kilometrelik bir alanda devriye görevi yapmanın zorluğunu kabul ederken, ''Sorunun halledilmesi ortak çıkarımızadır'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı