GeriDünya Hollywood filmi gibi operasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollywood filmi gibi operasyon

Hollywood filmi gibi operasyon
refid:14573968 ilişkili resim dosyası

Irak’taki El Kaide’nin lideri Ebu Ömer el Bagdadi ile örgütün “Savaş bakanı” olarak bilinen Mısırlı militan Ebu Eyüb el Masri’nin, Irak ve ABD güçlerinin ortaklaşa yaptığı ve polisiye filmlere taş çıkaracak bir operasyonla imha edildikleri iddia edildi.

EL Kaide Irak’ın lider kadrosunun yok edildiği operasyona, örgütün “Bağdat valisi” olarak bilinen ve Endüstri Bakanlığı’nın bir çalışanı olan Munaf Abdül Rahim el Ravi’nin yakalanmasıyla karar verildi. Sorguda konuşturulan El Ravi, Bagdadi ile Masri’nin yerlerinin belli olmaması için asla cep telefonu veya elektronik alet kullanmadıklarını, örgütle iletişimi haberci aracılığıyla yaptıklarını söyledi.

Kimliği açıklanmayan haberci, haftada bir müşteri gibi Bağdat Kafe adlı mekanda oturuyor, yanına dostu gibi gelen örgüt üyesiyle kimseye sezdirmeden mesaj alış verişi yapıyordu. ABD önce insansız uçaklarla, Bağdat Kafe’ye gelen adamın görüntülerini çekti. Ravi, adamın kimliğini doğruladı. ABD istihbaratı, 18 Nisan günü postacıyı insansız uçakla takibe aldı.

Haberci, yine her zamanki gibi kafede bir saat kadar oturdu, yanına gelen kişiyle konuştuktan sonra mekandan çıktı ve sebze yüklü bir kamyonete bindi. Masri’nin eşi Hasna’nın da bulunduğu 16 kişi teslim oldu. Evde sadece Bagdadi ile oğlu, Masri, bir yardımcısı ve haberci kaldı. Çıkan çatışmada evdekilerin tümü ölü ele geçirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle