GeriDünya Hollywood bize savaş açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollywood bize savaş açtı

Hollywood bize savaş açtı
refid:6120357 ilişkili resim dosyası

İran, Antik Yunan’da Perslerle Ispartalılar arasında geçen "300 Ispartalı" filmiyle Hollywood’un kendilerine savaş açtığını öne sürüyor. İranlı milletvekilleri, Dışişleri Bakanlığı’ndan filmi ve gösterimini kınayan resmi bir mesaj yayınlamasını istedi.

NÜKLEER krizin ardından şimdi de ABD-İran ekseninde film gerginliği patlak verdi. İranlılar, Antik Yunan’da Ispartalılar ile İranlılar arasında geçen savaşı konu alan filmin amacının İran’a psikolojik baskı uygulamak olduğunu öne sürüyor.

İran basını, yetkililer ve bloggerlar, filmin İran’ı hedef alan "psikolojik savaş" olduğu konusunda hemfikir. Reformcu kanada yakın Ayandeh-No gazetesi, "Hollywood, İranlılara savaş" açtı manşetini attı. Gazeteye göre, filmde modern zamanlarda "Şer Ekseni"nin bir parçası olarak gösterilen İran’ın atalarının da kana susamış katiller olduğu teması işlenmeye çalışılıyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın danışmanı Cevad Şemkaderi, "Amerikan kültür yetkilileri, İran’ın tarihi mirasına ve medeniyetine saldırarak akli tatmin sağlayabileceklerini düşünmüşler" dedi.

Üç İranlı milletvekili ise Dışişleri Bakanlığı’na hitaben yazdıkları mektupta, bu "İran karşıtı Hollywood" filminin protesto edilmesini istediler. Tartışmalara konu olan "300 Ispartalı" filminin İran’da gösterime girmesi beklenmiyor. Fakat şimdiden sahte DVD’leri, diğer Amerikan filmlerinde de olduğu gibi çoktan tezgáhlara düşmüş durumda.

Sıradan İranlılar da internette filmi kınayan e-posta zinciri oluşturmaya başladı ve filme karşı harekete geçti. Daha önce de 2004 yılında Büyük İskender’in hayatını ve Pers İmparatorluğu’na karşı savaşını anlatan film, İranlıların tepkisini çekmişti. Ünlü yazar Frank Miller’ın aynı adlı çizgi romanından beyaz perdeye aktarılan filmde, M.Ö. 480 yılında Yunan askeri Leonidas komutasındaki 300 askerin, 120 bin kişilik Pers ordusuna üç gün boyunca direnişi anlatılıyor.

YUNANLILAR DA BEĞENMEDİ

Yunan sinema eleştirmenleri de filmi "kana susamış video oyununa" benzetti. Ta Nea Gazetesi’nin eleştirmeni Dimitris Danikas, ABD’nin terörle mücadelesine de gönderme bulunduğunu belirterek, "Perslerle, İranlılara gönderme yapıyorlar - askerleri, kana susamış ve azgelişmiş zombiler olarak gösteriliyor" dedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle