GeriDünya Hollandalı Zehra’yı astılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollandalı Zehra’yı astılar

Hollandalı Zehra’yı astılar
refid:16888783 ilişkili resim dosyası

İran’da 2009 seçimleri sonrasında Ahmedinejad yönetimine karşı başlatılan isyana katılan İran doğumlu Hollanda vatandaşı Zehra Behrami dün asıldı. Behrami’nin uyuşturucu kaçakçılığından idam cezasına çarptırıldığı belirtilirken, Hollanda, İran’la tüm ilişkilerini dondurdu..

HOLLANDA ile İran arasında Zehra Behrami (46) krizi patlak verdi. 2009 yılındaki tartışmalı seçimler sonrasında sokak isyanlarına katıldığı belirtilen Zehra Behrami’nin uyuşturucu satıcılığından idam edildiği bildirildi. Hollanda, önce İran Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak açıklama istedi, ardından da bu ülkeyle olan tüm ilişkilerini askıya aldı.

Tahran Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “Ali kızı Zehra Behrami, cumartesi sabahı uyuşturucu kaçakçılığı ve satıcılığından idam edilmiştir” dendi. İran doğumlu kadının, Hollanda bağlantısıyla İran’a uyuşturucu soktuğu, ülkede kokain dağıtımı yaptığı belirtildi. Evine yapılan baskında 450 gram kokain ile 420 gram afyon ele geçirildiği, ülke içinde de 150 gram kokain sattığı kaydedildi.

Sigara bile içmezdi

Ancak Behrami’nin yakınları kadın hakkındaki suçlamaların uydurma olduğunu öne sürüyor. Behrami’nin yakınlarını ziyaret etmek için geldiği İran’da gösterilere katıldığı gerekçesiyle böyle bir suçlamaya maruz kaldığına dair imalar bulunuyor. Çifte vatandaş olan Behrami’nin kızı merkezi New York’ta bulunan İran’da İnsan Hakları İçin Uluslararası Kampanya örgütüne yaptığı açıklamada “Bırakın uyuşturcuyu annem sigara bile içmezdi. Seçim sonrasındaki gösterilere katılarak hayatını tehlikeye atan biri, nasıl ülkesine karşı bir eylemde yer alabilir” dedi.

Bilgi notu

Zehra Behrami, 2009 yılının aralık ayından bu yana tutukluydu. İranlılar, Hollanda vatandaşlığını tanımadığından Hollandalı yetkililerle görüşmesine izin vermediler. Behrami ile birlikte bu yıl İran’da idam edilenlerin sayısı 66’yı buldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle